Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota parte mostenire

Buna ziua. Am urmatoarea problema: detin o cota parte de mostenire de pe urma parintilor si as vrea sa o cedez(donez) unuia (sau tuturor celorlalti) mostenitori . Acest lucru se poate face la orice notariat din tara sau doar unde se afla mostenirea ? Este necesara prezenta celui / celor carora le donez cota mea de mostenire ? Este necesar acordul lor ? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Contractul de donație poate fi încheiat la orice birou notarial din România.
Fiind un contract, presupune 2 parti: cel care da și cel care primește.
Bineînțeles că trebuie să fie prezenți și bineînțeles ca trebuie sa fie de acord.
multumesc de raspuns ! Nu stiam ca se face contract...., credeam ca este suficient sa-mi declar dorinta...Proaste legi, te tin legat de mostenire, chiar daca a devenit imposibil si sa vinzi (ca nu vrea nepotul/cumnata/cumnatul...) si sa intretii macar locul (ceilalti nu vor sa participe), dar devii pasibil de amenzi ..La data acceptarii mostenirii nimeni nu stie cum isi vor schimba atitudinea rudele... Mostenirea poate deveni un calvar, o povara..., din pacate...
Puteti sa va vindeti sau dona cota cui doriti si fara acordul celorlalti, dar persoana careia ii dati, trebuie sa fie de acord.
Vi se pare corect sa va arunce cineva un cartof fierbinte in mana, nu credeti ca ar trebui sa fiti de acord ?
gi-jane2, moderator
să vedeți în străinătate impozite pe moșteniri! In Romania sunt cateva procente. Dar daca nu vreti sa va deranjati, puteti împuternici pe cineva.

parveronica a scris:

multumesc de raspuns ! Nu stiam ca se face contract...., credeam ca este suficient sa-mi declar dorinta...Proaste legi, te tin legat de mostenire, chiar daca a devenit imposibil si sa vinzi (ca nu vrea nepotul/cumnata/cumnatul...) si sa intretii macar locul (ceilalti nu vor sa participe), dar devii pasibil de amenzi ..La data acceptarii mostenirii nimeni nu stie cum isi vor schimba atitudinea rudele... Mostenirea poate deveni un calvar, o povara..., din pacate...

In principiu, nu, nu este corect, dar.....situatia este mult mai complicata in acest caz...Dar este corect ca mostenitorii sa aibe doar drepturi , fara indatoriri (de onoare, morale, macar...) ? Si totul sa ramana pe umerii doar a unui mostenitor ? Cartoful fiert mie mi se arunca, de fapt....Inchei aici discutia, nu are rost continuarea acestui dialog.