avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota parte mostenire

Buna ziua. Am urmatoarea problema: detin o cota parte de mostenire de pe urma parintilor si as vrea sa o cedez(donez) unuia (sau tuturor celorlalti) mostenitori . Acest lucru se poate face la orice notariat din tara sau doar unde se afla mostenirea ? Este necesara prezenta celui / celor carora le donez cota mea de mostenire ? Este necesar acordul lor ? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:45, 29 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de donație poate fi încheiat la orice birou notarial din România.
Fiind un contract, presupune 2 parti: cel care da și cel care primește.
Bineînțeles că trebuie să fie prezenți și bineînțeles ca trebuie sa fie de acord.
multumesc de raspuns ! Nu stiam ca se face contract...., credeam ca este suficient sa-mi declar dorinta...Proaste legi, te tin legat de mostenire, chiar daca a devenit imposibil si sa vinzi (ca nu vrea nepotul/cumnata/cumnatul...) si sa intretii macar locul (ceilalti nu vor sa participe), dar devii pasibil de amenzi ..La data acceptarii mostenirii nimeni nu stie cum isi vor schimba atitudinea rudele... Mostenirea poate deveni un calvar, o povara..., din pacate...
Puteti sa va vindeti sau dona cota cui doriti si fara acordul celorlalti, dar persoana careia ii dati, trebuie sa fie de acord.
Vi se pare corect sa va arunce cineva un cartof fierbinte in mana, nu credeti ca ar trebui sa fiti de acord ?
Ultima modificare: Luni, 29 Mai 2023
gi-jane2, moderator
să vedeți în străinătate impozite pe moșteniri! In Romania sunt cateva procente. Dar daca nu vreti sa va deranjati, puteti împuternici pe cineva.

parveronica a scris:

multumesc de raspuns ! Nu stiam ca se face contract...., credeam ca este suficient sa-mi declar dorinta...Proaste legi, te tin legat de mostenire, chiar daca a devenit imposibil si sa vinzi (ca nu vrea nepotul/cumnata/cumnatul...) si sa intretii macar locul (ceilalti nu vor sa participe), dar devii pasibil de amenzi ..La data acceptarii mostenirii nimeni nu stie cum isi vor schimba atitudinea rudele... Mostenirea poate deveni un calvar, o povara..., din pacate...

In principiu, nu, nu este corect, dar.....situatia este mult mai complicata in acest caz...Dar este corect ca mostenitorii sa aibe doar drepturi , fara indatoriri (de onoare, morale, macar...) ? Si totul sa ramana pe umerii doar a unui mostenitor ? Cartoful fiert mie mi se arunca, de fapt....Inchei aici discutia, nu are rost continuarea acestui dialog.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog frumos sa ma ajutati cu indrumari. cum procedez ... Monica R Monica R Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu indrumari. Cum procedez pentru a deveni unic proprietar al imobilului si terenului aferent, mostenire dupa parinti, ... (vezi toată discuția)
Am moștenit de la părinți un teren.suntem patru moștenitori.am ... gabi dobrescu gabi dobrescu Am moștenit de la părinți un teren.Suntem patru moștenitori.Am făcut succesiunea și și ni s - a atribuit cota parte din teren, acesta rămânând in ... (vezi toată discuția)
Transfer mostenire Neil21 Neil21 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o explicatie, un sfat. Dar mai intai sa va expun pe scurt despre ce este vorba: Patru frati, in urma ... (vezi toată discuția)