Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum revendicăm un teren agricol pe care l-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum revendicăm un teren agricol pe care l-am moștenit prin ...

Cum revendicăm un teren agricol pe care l-am moștenit prin decesul bunicii, dar nu găsim actele??
Ca sa îl.mosteniti trebuie sa apară în certificatul de moștenitor în urma dezbaterii succesiunii.Neavand acte,nedezbatsnd probabil succesiunea nu ați moștenit terenul încă.Mergeti la primărie unde se plătea impozitul și dacă spare pe rolul fiscal în mod normal trebuie sa existe o copie a actului de proprietate.Puteti intrebs și la registrul agricol din cadrul primăriei etc.Ca sa revendicăi trebuie sa fie ocupat de altcineva asa ca termenul folosit nu e corect.Stiti unde e terenul,cine l a folosit,a fost arendat etcetc.?
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Aveți perfecta dreptate, nu sunt in posesie, dar urmează să se dezbată succesiunea ( există și un imobil pentru care am acte) și voiam să intre și terenul la succesiune înainte de a expira termenul. Bănuiesc că terenul a fost folosit de unele rude pe care nu le cunosc sau de terti, care au achitat și impozit pentru acest teren și probabil că dețin un act , o chitanță de mana etc. Important este că primăria să găsească terenul înregistrat după numele posesorului, pentru că nu am idee unde se află, știu comuna, dar există mai multe sate.
Mulțumesc frumos pentru mesaj!