Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Venit salarial plafonat. Buna ziua! Va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Venit salarial plafonat. Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: trebuie ...

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: trebuie sa calculez suma de restituit de catre un angajat care are venitul salarial plafonat la nivelul celui al viceprimarului, si in unele luni, datorita sporurilor, l-a depasit. Cum procedez?
Stabiliti in fiecare luna venitul salarial plafonat la nivelul celui al viceprimarului si venitul salarial al acelui salariat.

Din venitul salariatului scadeti venitul plafonat la nivelul viceprimarului si va da o diferenta bruta ...scadeti impozitul si contributiile si rezulta venitul net care trebuia primita.

Din cel primit scadeti venitul care trebuia incasat si va da diferenta de restituit.
Va multumesc pt raspuns. Problema este ca salariatul respectiv doreste, ca din diferenta neta ce reiese ca o are de restituit sa i se scada diferentele la contributii si impozit platite in plus. Este corect?
Este corect .. aici va trebuie un contabil care sa va faca calculul exact .. una este sa ti se retina contributii la un salariu de 10.000 lei si alta la un salariu de 6.000 lei ...

Postati cele doua sume ... salariul brut primit initial, respectiv salariul brut pe care trebuia sa il primeasca
Daca diferenta bruta dintre venitul incasat si venitul plafonat este de 7396 lei, cat va fi suma neta ce trebuie restituita?
Iar pt suma de 7396 se vor calcula contributii si impozit ce se vor compensa cu contributiile si impozitul din lunile urmatoare?
Din calculul meu ar reiesi un net in jur de 4300 lei ...