Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua la spitalul la care te naști, tu că ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua la spitalul la care te naști, tu că persoană poți ...

Bună ziua la spitalul la care te naști, tu că persoană poți merge să afli informații despre tine? Mă gândesc că ar exista un registru sau cadastru de înregistrare a noilor născuți?
Evident fiecare unitatae medicala inregistreaza succesiv si cronologic,evenimentele zilnice din unitate,in registrul special
Hotărâre nr 64/2011
Art. 30. - Modificări (1)
(1) Înregistrarea naşterii se face în baza următoarelor documente:
a) certificatul medical constatator al naşterii, întocmit pe formular-tip, care va trebui să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul/ştampila unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului;

HG 64/2011 -- are alt continut
art.30
(1) Înregistrarea nașterii în termenele prevăzute la art. 29 alin. (1) lit. a) și c) se face în baza următoarelor documente:
a) certificatul medical constatator al nașterii, întocmit pe formular-tip, care va trebui să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul/ștampila unității sanitare, semnătura și parafa medicului;
Cornel Vasile, Consilier juridic