avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Înseamnă că totuși nu este bine deoarece eu am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Înseamnă că totuși nu este bine deoarece eu am primit doar ...

Înseamnă că totuși nu este bine deoarece eu am primit doar 621 lei. Deci nu cred că mai mult de jumătate să mi se tragă pentru impozi sănătate și ce se mai trage din salar. Unde se poate face o sesizare în legătură cu asta deoarece cum am zis că nu mia dat nici fluturașul de salar să văd ce mi sa tras din salar.
Cel mai recent răspuns: elena elisabeta 13 , utilizator 20:20, 13 Iunie 2023
la 1435 lei brut ar reveni 899 lei net , din calculul meu
Mulțumesc mult. Dar aș avea încă o întrebare care sunt procentele care se trag din salar?

Cornel Vasile a scris:

la 1435 lei brut ar reveni 899 lei net , din calculul meu

Contributia la Asigurarile Sociale = 25%

Contributia la Asigurarile Sociale de Sanatate = 10%

Impozitul pe venit = 10%
Mulțumesc pentru răspuns. O seară minunată.

Cornel Vasile a scris:

Contributia la Asigurarile Sociale = 25%

Contributia la Asigurarile Sociale de Sanatate = 10%

Impozitul pe venit = 10%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de boala felisana felisana Am un angajat care are salarul brut de 650 lei, iar cel net este de 573 lei. Luna iunie a lipsit integral fiind bolnav, procentul de boala fiind 100% ca e ... (vezi toată discuția)
Salarizare pe legislația din 2017? FuguTheFish FuguTheFish Recent am aflat că o companie cu un număr mare de angajați face salarizarea \"pe legislația din 2017\". Întrebarea mea este: Au voie firmele să ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! lucrez si eu la o firma unde salariul pe care il iau ... Byageo1 Byageo1 Buna ziua! Lucrez si eu la o firma unde salariul pe care il iau in mana este 2113 lei si luna iunie am tras destul de tare ca sa fac un bonus de 3560 de lei ... (vezi toată discuția)