Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. In 2020 am avut intarzieri la plata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. In 2020 am avut intarzieri la plata intretinerii vreme ...

Buna ziua. In 2020 am avut intarzieri la plata intretinerii vreme de cateva luni. Ulterior am platit la zi suma datorata. Acum s-au calculat penalizarile pentru perioada 2020-2022 si apare de plata o suma la penalizare pentru acea perioada Este corect sa se calculeze penalizari dupa o perioada asa lunga in care nu aparea nimic afisat?
Stimate/a @vali m , pe ce prevedere legala va bazati afirmatia ? penalitatile sunt datorate - daca adunarea generala a proprietarilor a hotarat aplicarea acestora - in situatia in care s-a intarziat plata intretinerii . Imprejurarea ca nu s-au calculat decat mai tarziu nu are relevanta cata vreme nu sunt prescrise , iar prescrierea lor intervine la 3 ani de cand asociatia avea dreptul sa le ceara . De altfel , orice penalitate este retroactiva , pentru ca se calculeaza dupa trecerea a inca 30 zile dupa scadenta ( care e de maxim 30 zile de la afisarea lor ) si doar dupa aceste perioade incep zilele de intarziere .
CHKa, utilizator
Legiuitorul,in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevazut concret procedura de aplicare penalitati la sume cu titlu de restanta
Asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati la decaderea termenului scadent de plata cote lunare intretinere,penalitati care nu pot depasi 0,2 zi /intarziere ,care trebuie sa fie dispuse de adunarea generala si care nu pot depasi valoarea sumei de baza la care au fost aplicate
Asocatia are obligatia sa calculeze succesiv si cronologic eventuale penalitati,nu la interval de 3 ani care este termenul general de prescriere drept de executare debite
Daca in listele de intretinere 2020-2022 nu au fost afisate penalitati,pretentia de aplicare retroactiva penalitati nu are temei legal
@CHKA

Prevederea e simpla, în momentul în care s-au calculat penalitățile nu exista nici o datorie. Penalitățile se calculează după trecerea a 60 de zile de la existența unei datorii. Datoria nu există.

În plus acele penalități trebuie evidențiate expres în lista de cheltuieli de întreținere, lucru ce nu s-a făcut la momentul respectiv. Legea spune doar ca se poate institui prin AG un sistem de penalitati, nu ca el există a priori. La momentul când exista datoria asociația nu avea nici un sistem de penalități.

Asa ca nu poate avea pretenția unor penalități instituite ca sistem 3 ani mai târziu.
Daca nu exista o hotarare a adunarii generale care sa instituie un sistem de penalitati , bineinteles ca nu aveau dreptul sa le ceara . Dar daca aveau , faptul ca nu le-au calculat la timp - in opinia mea de ne-jurist - nu inseamna ca au renuntat la acest drept . Si orice sume cuvenite si neancasate se pot recupera in 3 ani de la aparitia dreptului de a le solicita , daca legea nu prevede alt termen . Si Legea 196 nu prevede ...
CHKa, utilizator
Dacă nu le-au afișat e clar ca au renunțat la acest drept, utilizatorul a precizat acest aspect.

Știu destule cazuri de asociații care nu au acest sistem de penalități.