avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Releveu casa Buna seara, Releveul pentru o casa pe ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Releveu casa Buna seara, Releveul pentru o casa pe care dorim ...

Releveu casa
Buna seara,
Releveul pentru o casa pe care dorim sa o achiziționăm prin credit ipotecar,are nevoie de ștampila de la cadastru .Nu este de-ajuns ștampila ing.topograf ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ordo , utilizator 09:40, 25 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
strict legal, daca inginerul topograf este autorizat (are o stampila speciala), atunci e ceea ce va trebuie. daca nu, este un angajat al firmei de cadastru. verificati insa daca banca n-are pretentii suplimentare.


ordo a scris:

Releveu casa
Buna seara,
Releveul pentru o casa pe care dorim sa o achiziționăm prin credit ipotecar,are nevoie de ștampila de la cadastru .Nu este de-ajuns ștampila ing.topograf ?
Multumesc


Unele banci cer relevee vizate de oficiul de cadastru. Altele accepta relevee vizate doar de catre un topograf autorizat. Incercati si la alta banca...

Multumesc frumos .
adriandimitriu a scris:

strict legal, daca inginerul topograf este autorizat (are o stampila speciala), atunci e ceea ce va trebuie. daca nu, este un angajat al firmei de cadastru. verificati insa daca banca n-are pretentii suplimentare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Releveu fără semnătura și ștampila. Meisa Banica Meisa Banica Bună ziua, am o problema cu domnul cadastrist. Am cumpărat casa cu bani cash in 2016 și printre documentele mele se afla un releveu din anul 2016, care nu ... (vezi toată discuția)
Teren, 2 proprietari riteayana2005 riteayana2005 In 2012 am achizitionat de la banca, prin licitatie un teren care era ipotecat. I n ideea in care banca nu se joaca cu actele de proprietate in ... (vezi toată discuția)
Apartament cu modificari si procedurile bancilor la acordarea creditelor Dorky Dorky Vorbim despre un apartament in care s-au facut modificari fara autorizatii ai peretilor interiori dar care are de la Oficiul de Cadastru releveul cu situatia ... (vezi toată discuția)