Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Releveu casa Buna seara, Releveul pentru o casa pe ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Releveu casa Buna seara, Releveul pentru o casa pe care dorim ...

Releveu casa
Buna seara,
Releveul pentru o casa pe care dorim sa o achiziționăm prin credit ipotecar,are nevoie de ștampila de la cadastru .Nu este de-ajuns ștampila ing.topograf ?
Multumesc
strict legal, daca inginerul topograf este autorizat (are o stampila speciala), atunci e ceea ce va trebuie. daca nu, este un angajat al firmei de cadastru. verificati insa daca banca n-are pretentii suplimentare.

ordo a scris:

Releveu casa
Buna seara,
Releveul pentru o casa pe care dorim sa o achiziționăm prin credit ipotecar,are nevoie de ștampila de la cadastru .Nu este de-ajuns ștampila ing.topograf ?
Multumesc

Unele banci cer relevee vizate de oficiul de cadastru. Altele accepta relevee vizate doar de catre un topograf autorizat. Incercati si la alta banca...

Multumesc frumos .
adriandimitriu a scris:

strict legal, daca inginerul topograf este autorizat (are o stampila speciala), atunci e ceea ce va trebuie. daca nu, este un angajat al firmei de cadastru. verificati insa daca banca n-are pretentii suplimentare.