Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cod fiscal 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cod fiscal 2010

Tocmai am rasfoit codul fiscal pe 2010 de pe pagina ministerului de finante.
Prezentul document are 1456 de pagini(cu tot cu norme metodologice).
sa punem ,,mesaj cu mesaj,, si sa facem un rezumat .Ce ziceti?
1.Impozitul pe micro nu mai exista.Toate firmele trec la impozit 16%-trebuie depus vector
Nu ar fi mai corect sa se inregistreze automat?
Confirm: am depus pentru microintreprindere care avea "impozit pe venit" in 2009 declaratia 010 pentru modificare vector fiscal. Nu se face automat :O

Practic mai sunt 2 zile pentru a depune declaratia in termen (sunt cca 400.000 de cazuri), dupa care vin amenzile!#-o

:stunned:
da ,asa este . mai sunt 2 zile pentru depunere si la cite firme sunt iarasi se va sta la coada
sa stiti ca pentru vector nu va trebuie timbru.
bunnnnn
decl 394 se depune lunar?
impozitul pe profit/forfetar ramine la fel?
pentru declaratia 394 este un proiect de modificare a omef 702/2007 ... pina acum nepublicat in m of ... deci ramine cum am stabilit !
Dar despre obligativitatea certificarii de catre consultantul fiscal a Declaratiei 101 ce parere aveti?