avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cod fiscal 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cod fiscal 2010

Tocmai am rasfoit codul fiscal pe 2010 de pe pagina ministerului de finante.
Prezentul document are 1456 de pagini(cu tot cu norme metodologice).
sa punem ,,mesaj cu mesaj,, si sa facem un rezumat .Ce ziceti?
1.Impozitul pe micro nu mai exista.Toate firmele trec la impozit 16%-trebuie depus vector
Cel mai recent răspuns: Sorina Pintea , Consultant fiscal 17:53, 27 Ianuarie 2010
Nu ar fi mai corect sa se inregistreze automat?
Confirm: am depus pentru microintreprindere care avea "impozit pe venit" in 2009 declaratia 010 pentru modificare vector fiscal. Nu se face automat :O

Practic mai sunt 2 zile pentru a depune declaratia in termen (sunt cca 400.000 de cazuri), dupa care vin amenzile!#-o

:stunned:
da ,asa este . mai sunt 2 zile pentru depunere si la cite firme sunt iarasi se va sta la coada
sa stiti ca pentru vector nu va trebuie timbru.
bunnnnn
decl 394 se depune lunar?
impozitul pe profit/forfetar ramine la fel?
pentru declaratia 394 este un proiect de modificare a omef 702/2007 ... pina acum nepublicat in m of ... deci ramine cum am stabilit !
Dar despre obligativitatea certificarii de catre consultantul fiscal a Declaratiei 101 ce parere aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit venit micro-ordin 34/2011 declaratie 010 Carmen Stoean Carmen Stoean Societatea a fost infiintata in 2002, a functionat ca microintreprindere si platit impozit pe venit, a inregistrat vectorul fiscal, declaratia 010 ca atare, a ... (vezi toată discuția)
Formularul 010 - se depune sau nu ? Bonutzu Bonutzu :sorry: ce se intimpla cu 010 - se depune sau nu ? unele ad-tii financiare nu-l primesc a aparut vreo circulara interna la anaf in legatura cu acest lucru ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 microintreprinderi MaryP MaryP Buna ziua, Ma intereseaza daca stiti daca trebuie depusa declaratia 010 pentru microintreprinderi pana la data de 31 ianuarie pentru faptul ca din anul 2010 ... (vezi toată discuția)