Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum se pot încheia acte juridice de către persoane ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum se pot încheia acte juridice de către persoane care nu ...

Cum se pot încheia acte juridice de către persoane care nu cunosc limba romană sau o alta limba de circulație interna?
In speța, un cetățean marocan, cu drept de ședere temporara in România, dorește sa deschidă un cont la banca, pentru încasare salariu. Cum poate semna contractul de subscriere produse, având in vedere ca nu înțelege și nu vorbește romană sau alta limba de circulație internațională, și este doar, însoțit de un cetățean roman, care nu vorbește limba araba. Mulțumesc!
Se poate apela la traducator autorizat