avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am gasit recent un document care atesta ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am gasit recent un document care atesta ca strabunicul ...

Buna ziua,
Am gasit recent un document care atesta ca stra-bunicul meu a cumparat 1ha de padure in 1925.
Cum pot sa aflu ce s-a intamplat cu acea bucata de padure si daca putem sa-l revendicam?
Mentionez ca actul s-a facut la Slatina, Judetul OLT si terenul si terenul+domiciliul strabunicului se afla in intr-o comuna langa Slatina.
Va multumesc!
O zi buna.
Verificati la registrul agricol de la primaria teritoriala,eventual la ocpi
Dacă e intr o zona care a fost colectivizata,iar după 90 nu a făcut nimeni(din familia dvs) demersuri în baza legilor fondului funciar acum e tardiv..Puteti verifica pe la primărie,registrul agricol etc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei pana bogdan pana bogdan Strabunicul meu a murit in 1975 lăsând mostenire 3 hectare de padure, case,,, terenuri! Am dreptul să cer in instanţă parte din moştenire in ... (vezi toată discuția)
Mostenire si revendicare taniaa taniaa buna ziua, ma aflu intr-o sitoatie foarte complexa si daca puteti sa ma ajutati ca cateva sfaturi: strabunica mea a murit dandu-i nastere bunicii mele, ea ... (vezi toată discuția)
Revendicare teren doina_i doina_i buna ziua, as vrea sa stiu daca in baza registrului agricol de intrare in Colectivizare pot revendica un teren? (vezi toată discuția)