avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Exista posibilitatea daca a trecut un timp mai indelungat de la decesul proprietarului sa nu mai pot beneficia de dreptul de mostenitor?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 13:15, 27 Ianuarie 2010
Suntem 3 mostenitori (verisori), doi frati de la o sora a proprietarului decedat si unul de la alta sora a decedatei
Imobilul nu este locuit , este debransat de la utilitati iar impozitul anual este platit de catre unul din cei doi frati .
Multumesc!!!
buna ziua!
cotele c vi se cuvin din masa succesorala sunt:
1/2 vor culege impreuna cei 2 descendenti ai unei suroro, iar descendetul celei de a II va culege tot 1/2.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
ContSters97658, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire cu probleme as1959 as1959 Sora mea s-a casatorit in anul 1972, casatorie din care nu au rezultat copii. In anul 1995 sotul ei a decedat, iar in 2010 intervine decesul surorii mele. ... (vezi toată discuția)
Mostenire !!! ContSters110753 ContSters110753 Buna seara !!! Un sfat..un ajutor daca se poate !!! :( Eu locuiesc in casa bunicilor (decedati) din partea mamei....bunicii au avut 4 copii in viata ... (vezi toată discuția)
Succesiune frate viorr viorr Fratele meu a fost casatorit si din urma casatoriei au rezultat o casa cu un teren. Sotia a murit si fratele s-a recasatorit. Au fost casatoriti 30 de ani dupa ... (vezi toată discuția)