Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Prin documentele bunicilor decedați am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Prin documentele bunicilor decedați am găsit certificate ...

Bună ziua!
Prin documentele bunicilor decedați am găsit certificate de acționar din anii ‘90. La ce folosesc acestea?
Va mulțumesc!
sa aveti amintire.
Dacă firmele la care sunt acele actiuni mai sunt funcționale, trebuie sa includeți și acele certificate de acționar în masa succesorala la dezbaterea succesiunii. Altfel nu se pot ridica dividende (daca firmele au profit) de către mostenitori.
Pentru a vedea valoarea certificatelor va puteti interesa la Depozitarul central.
Adresa aici: [ link extern ] /