Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie catre minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie catre minor

am construit impreuna cu sotul meu o casa cu ajutorul unui credit ipotecar. as dori sa cunosc ce posibilitati am sa tranfer proprietatea casei copilului meu minor, astfel incat actul sa nu poata fi atacat de alte persoane si ma refer in principal la descendenti din afara casatoriei. Care este procedura in ce priveste acordul bancii, daca este nevoie de acesta?
buna ziua!
da aveti nevoie de acordul bancii pentru a dona acest bun!
dar mai aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare, pt ca minorul sa primeasca donatia.
oricum, chiar dc donati copilului comun si ami exista si alti descendenti, la data decesului sotului, pp ca dansul mai are descendenti, vor veni si acestia.
daca prin actul de donatie facut se incalca rezerva succesorala a celorlalti descendenti atunci se va putea cere reductiunea liberalitatilor excesive.
Si totusi ce imi recomandati sa fac astfel incat sa nu poata fi atacat de alti descendenti din afara casatoriei ai sotului (donatie...(?), testament...(?), sau poate vanzare-cumparare) .Va multumesc anticipat.
buna ziua!
un contract de vanzare cumparare, trebuie si acordul autoritatii tutelare.
de asemenea trebuie indicat autoritatii sursa banilor minorului, de ex banii provin de la bunici care sunt procuratori de fonduri.
dar v-am spus cu acordul bancii fara acordul bancii nu se poate face nimic.