Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte concediere desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte concediere desfiintare post

Buna,

stie cineva cu certitudine ce documente trebuie sa emita societatea care doreste concedierea unui salariat datorita desfiintarii postului ocupat de acesta. Si as mai avea o rugaminte: stie cineva unde pot gasi codul muncii ultima varianta?
ati putea avea in vedere concedierea cu art 65 + acordul salariatului...
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema: as dori sa stiu daca, decizia de concediere se poate acorda odata cu notificarea salariatului. Concret, astazi am primit notificarea de desfiintare a postului cu preaviz 20 zile de la 02 februarie pana pe data de 02 martie. Tot astazi mi s-a inmanat si decizia de concediere intocmita cu data de 02 februarie (chiar daca in continutul ei scrie ca incepand cu 03 martie se incheie contractul).Este corect? Daca in perioada de preaviz apare un concediu medical? Decizia nu trebuie intocmita dupa expirarea perioadei de preaviz?
Multumesc frumos.
nu este corect. decizia de incetae a trebuie sa vi se inmaneze dupa preaviz..
Este posibila si emiterea deciziei inainte de intrarea in preaviz ... in practica, insa emiterea deciziei se face dupa expirarea perioadei de preaviz.

Daca persoana concediata pe perioada de preaviz intra in c.m. , atunci preavizul se suspenda urmand a se relua incepand cu prima zi urmatoarea zilei in care a incetat c.m. , iar angajatorul va emite o noua decizie de concediere.