Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu mama insarcinata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu mama insarcinata

Buna ziua, am o intrebare va rog.
Sotul si sotia divorteaza la notar, moment in care sotia este insarcinata cu un alt partener (aceasta fiind despartita in fapt de primul sot de ani de zile).
Dupa finalizarea divortului la notar, ea se recasatoreste cu actualul partener (si tatal biologic al copilului). In acel moment, ea are 3-4 luni de sarcina.
La starea civila, fiind intr-o noua casatorie, mama poate declara copilul sub numele tatalui biologic (al noului sot)?
Multumesc
puteti incerca la nastere sa il inregostrati ca si copil din actuala casatorie.
Nu caci vor calcula data conceptiei copilului care se situeaza inaintea actualei caatorii si mai ales pe timpul casatoriei anterioare. Moment la care vor aplica prezumtia legala ca fostul sot al mamei este tatal copilului. Legea le impune asta, nu au cum sa considere altfel.

Copilul va avea in certificat numele fostului sot al mamei, fiind necesar proces de tagada a paternitatii in instanta.