avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unitate la nasterea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unitate la nasterea unui copil

Buna ziua,

angajatorul meu refuza acordarea unui salariu mediu pe unitate cu ocazia nasterii, pe motiv ca este fundatie non profit ("traieste din sponsorizari") si bugetul pe 2010, facut deja, nu cuprinde asa ceva... ca nimeni nu a mai cerut asa ceva pana acum si ca pe privati nu-i poate obliga nimeni.
I-am trimis extras din Contractul Colectiv de Munca la nivel national 2007 - 2010:

Art. 2. - (1)Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile angajatorilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca, prevazute de legislatia in vigoare precum si cele convenite in procesul de negociere.
(2) In ceea ce priveste conditiile specifice de munca, stabilite conform legii, drepturile si obligatiile partilor se vor stabili prin contractele colective de munca si dupa caz prin acorduri privind relatiile de serviciu, la nivel de ramura, grup de unitati*), unitati si institutii.
*) In sensul prezentului contract:

termenul "angajator" desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;

- termenul "unitate" desemneaza societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ, institutiile publice si orice persoana juridica ce angajeaza salariati;
- companiile nationale si regiile autonome sunt definite prin lege grupuri de unitati;
- termenul de "acorduri privind relatiile de serviciu" desemneaza actele incheiate in baza negocierilor derulate intre reprezentantii institutiilor publice si reprezentantii functionarilor publici.


Art. 50. - Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii.

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

a) in cazul decesului salariatului, un ajutor, acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate acordate familiei;

b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;

c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.

ART. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.

(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Intrebarea mea este: am eu dreptate si trebuie sa-mi cer dreptul? Ce ar trebui sa fac in continuare, daca ei tot refuza aceasta plata?

Buna seara,
eu cred ca desi nu se prevede expres ca aceste prevederi se aplica si fundatiilor, acestea au acelasi regim ca si asociatiile si se incadreaza in CCM la nivel national, la categoria "asociatii de orice fel".
Puteti sa incercat sa sunati la ITM si sa vorbiti cu inspectorii de acolo, sa vedeti ce va spun si dansii
Daca ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon de la ITM Bucuresti. Pe site nu am gasit asa ceva, asa ca trimis o sesizare la ei si i-am intrebat ce este de facut...

As vrea totusi sa sun intreb si telefonic.

Stiti cumva legal, in cat timp de la nastere trebuie solicitat/acordat acest salariu?
Ma gandesc ca daca se tot taraganeaza sa nu depasesc termenul.
1. ITM bucuresti , str Radu Voda nr.26-26A, sector 4 - Bucuresti. Tel/fax 331.18.03 ;e-mail :itmbucuresti@itmbucuresti.ro

2. Termenul de actiune in instanta este de 6 luni de la data nasterii copilului.
Multumesc pentru informatii. Mai am rabdare pana luna urmatoare.
Dna de la HR mi-a spus ca a dat cererea presedintei fundatiei, care la randul ei se consulta cu avocatul si daca am dreptate "imi voi primi drepturile", dar ea era cam sceptica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu mediu pe unitate cristiano755 cristiano755 am nascut de 3 luni ..aam facut cerere de acordare a salariului mediu pe unitate la farmacia unde am lucrat iar acestea nu-mi dau nici un raspuns...ce pot sa ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru nastere conform contractului de munca unic la nivel national 2005-2006 Cris Rusu Cris Rusu Buna ziua. Desi sunt un membru nou inregistrat, caut de mult o solutie la problema mea si un mic ajutor, daca se poate... Pe 28 ianuarie 2006 am nascut o ... (vezi toată discuția)
Salariu bonus pentru nasterea unui copil petree petree Buna ziua. Am cateva nelamuriri la adresa acestui subiect. Situatia mea este urmatoarea: - sunt angajata de 4 ani la o unitate avand ca obiect de ... (vezi toată discuția)