avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale Buna ziua, I.n timpul intervenției ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale Buna ziua, I.n timpul intervenției Pol.Locale (a-5-a ...

Daune morale
Buna ziua,
I.n timpul intervenției Pol.Locale (a-5-a !!!! Pt tulburare liniște publică) la niște chiriași ffderanjanti am fost insultată de mai multe ori și chiar amenințată de aceștia, chiar și după polițiștiii le-au spus că se înregistrează.
Totul a fost înregistrat de Bodycam ale polițiștilor.
Pot cere daune morale în Instanță pe baza acelei înregistrări? ??
Cum pot obține înregistrarea de la Pol.Locala?
Făcând o cerere/mail sau doar prin avocat??
Mulțumim anticipat.
Cel mai recent răspuns: 7890 , utilizator 19:49, 20 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti o cerere catre politia locala pt stocarea acelor imagini si apoi cerere de chemare in judecata pt daune.
Buna seara,
Merci pt răspunsul dvs.Am găsit termenul de 60 zile maxim, nu era 30 zile pt obținerea înregistrarii??

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti o cerere catre politia locala pt stocarea acelor imagini si apoi cerere de chemare in judecata pt daune.

Buna ziua,
Am cerut prin mail înregistrarea intervenției pt tulburare liniște publică (in care au fost insulte+ calomnii+ intimidari+ amenințări din partea celor ce ne deranjau) de la Poliția Locala și mi s- a răspuns că doar instituțiilor abilitate pot sa le - o transmita.Cauza: LG 363/2018 + GDPR.
Aveam nevoie de ea sa o atașez plângerii penale pe care urmează să o trimit la IPJ, de asta am așteptat 1 luna.
Nu e un abuz ?? Chiar așa e corect??
Mulțumesc anticipat.

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti o cerere catre politia locala pt stocarea acelor imagini si apoi cerere de chemare in judecata pt daune.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa e corect pentru că nu oricine are acces la aceste înregistrări.
In plângerea către IPJ precizați că înregistrarea se află la Politia Locală și ei o vor obține.Atasati și răspunsul primit.
Buna ziua,
Mulțumesc mult pentru răspunsul dvs.
Ar putea Pol.Loc. sa ii refuze pe cei de la IPJ și să nu le transmita înregistrarea?????????? Și cum ar investiga cazul?? Inreg e făcută de polițiști prin Bodycam, nu se noi.
Seara faina !

mitabiciclista a scris:

Asa e corect pentru că nu oricine are acces la aceste înregistrări.
In plângerea către IPJ precizați că înregistrarea se află la Politia Locală și ei o vor obține.Atasati și răspunsul primit.

Ultima modificare: Joi, 20 Iulie 2023
7890, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: tulburare liniște publica 7890 7890 Subiect: tulburare liniște publică Buna ziua, Ne confruntăm cu o situație de nedorit nimănui ☹️☹️????????????: tulburare liniște publică în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am cerut prin mail înregistrarea intervenției pt ... 7890 7890 Buna ziua, Am cerut prin mail înregistrarea intervenției pt tulburare liniște publică (in care au fost insulte+ calomnii+ intimidari+ amenințări din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, cum pot obține înregistrarea unei intervenții făcuta ... 7890 7890 Buna ziua, Cum pot obține înregistrarea unei intervenții făcuta pt tulburare liniște publică de la Poliția Locala? Cerere/ mail sau prin avocat! ... (vezi toată discuția)