Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de locatari

Buna ziua,
Va rog recomandare pentru urmatoarea situatie...
Asociatie de proprietari care nu are contracte individuale pentru energia electrica. Exista un panou central la parterul blocului. In fiecare apartament exista un contor, pe care fiecare locatar trebuie sa-l citeasca lunar dar nu toata lumea declara indexul. Asociatia a montat pe partea comuna un al doilea contor care are citirea diferita fata de cele instalate in fiecare apartament. Ce se poate face? Sunt legale aceste contoare noi montate? Nu s-a oferit nici un fel de documentatie la ele.
Axa 04
Nu oferiti detalii deloc si lasati oamenii sa isi imagineze ce aveti acolo.
Din ce oras sunteti?
De cand e bloc?
De cand sunteti proprietar?
Ori e cum a zis domnul Grecu ori e bloc facut de vreun dezvoltator hot unde merg toti pe un bransament .
Solutia este sa va vedeti cine este distribuitor in zona dumneavoastra.
Apoi faceti o cerere bransament nou.
Normal ar fi sa discutati sa fac cineva de la asociatie pentru fiecare lovatar in parte ca altfel scad costurile.

Ce a facut asociatie e bine intucat trebuie sa incerce sa nu mai fie fiecare cum poate atat timp cat sunteti la un bransament comun si trebuie sa faca cumva impartirea in functie de cat consumati.

De cend sunteti proprietar pana acum de ce nu s-a pus problema sa va faceti fiecare bransament propriu.

Fondul de rulment se folosește pentru altceva, recitiți legea 196/2018, nu pentru investiții în achiziționarea unor echipamente noi. Acest lucru se aproba cu acordul a cel puțin 2/3 din totalul proprietarilor.

Opinia mea e ca autorul acestui subiect nu cunoaște exact situația.

ynocentta a scris:

Tocmai pentru a nu va deranja sa reincepeti dispute si polemici dupa cum aveti placerea am postat fragmebtul din topic si utilizarea legala a fondului de rulment

Multumesc mult de raspunsuri, chiar si cele rautacioase sunt binevenite. Cred ca inca din deschiderea discutiei am expus situatia cat am putut mai bine, clar si la subiect. Daca in urma intrebarilor s-a produs confuzie, imi cer scuze.

latka a scris:

Fondul de rulment se folosește pentru altceva, recitiți legea 196/2018, nu pentru investiții în achiziționarea unor echipamente noi. Acest lucru se aproba cu acordul a cel puțin 2/3 din totalul proprietarilor.

Opinia mea e ca autorul acestui subiect nu cunoaște exact situația.

ynocentta a scris:

Tocmai pentru a nu va deranja sa reincepeti dispute si polemici dupa cum aveti placerea am postat fragmebtul din topic si utilizarea legala a fondului de rulment

Nu sunt mesaje răutăcioase, nu am mai întâlnit asemenea caz, ar însemna că ce se întâmplă în asociația dvs. e ilegal rău de tot. Puteți reclama la primărie conform art. 102/1/e din legea 196/2018, pentru depășirea atributiunilor, președintele de asociatie, sau, chiar, dacă primăria nu sancționează contravențional vinovatul, puteți ajunge în instanță și nu vad de ce nu ați avea câștig de cauza.

Intr adevar este un caz mai aparte, pe care nici noi, unii dintre locatari nu intelegem ce se intampla si de ce. Daca unii nu dau indexul, pot fi alte modalitati de a ii forta pt a citi lunar indexul. Eu unul vreau contract individual si sa ma separ complet de restul.
Se pare ca Enel detine tabloul electric de la parterul blocului, dar nu si instalatia din bloc. Acesta ar fi motivul pt care asociatia si ar face de cap, angajand pe x si y sa monteze contoare neomologate. Voi incerca sa contactez Enel sa vad ce pot afla, si apoi sa vad pasul urmator.

latka a scris:

Nu sunt mesaje răutăcioase, nu am mai întâlnit asemenea caz, ar însemna că ce se întâmplă în asociația dvs. e ilegal rău de tot. Puteți reclama la primărie conform art. 102/1/e din legea 196/2018, pentru depășirea atributiunilor, președintele de asociatie, sau, chiar, dacă primăria nu sancționează contravențional vinovatul, puteți ajunge în instanță și nu vad de ce nu ați avea câștig de cauza.