Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ...

Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ,dar fara acte. Acum vrea să îl vândă și să îl treacă pe noul proprietar. Menționez că a platit impozitul in fiecare an (aproximativ 12 ani) și nimeni altcineva nu s,a interesat de acest teren . Cum trebuie să procedeze? Mulțumesc
Moștenitorii legali ai proprietarului, în măsura în care au și acceptat succesiunea, sunt persoanele cu care te judeci într-un proces referitor la uzucapiune. Uzucapiunea se constată în cadrul procedurii contencioase, în care principiul contradictorialitații impune să te judeci cu cineva: primăria în cazul succesiunilor vacante, moștenitorii legali sau testamentari ai proprietarului decedat sau chiar proprietarul însuși, dacă în tot timpul necesar uzucapiunii nu a posedat efectiv imobilul și nici nu a încercat să intre în posesie, iar posesorul care invocă uzucapiunea a făcut-o în nume propriu și nu ca detentor precar al proprietarului.

raluk0207 a scris:

Exista moștenitorii legali ai proprietarului.
Dacă o persoana a murit, nu înseamnă că X, care a plătit impozitul nu știu câți ani, va dobândi bunurile sale.

Alexandru Surcel, Avocat
Exista acte de acceptare tacită. Nu exista nicio certitudinea ca nu sunt si alte bunuri din masa succesorala, pe care mostenitorii nu le-au conservat sau administrat.
Și apoi, presupunând ca nu exista moștenitori legali, succesiunea e vacanta și o ia statul.
Nu exista uzucapiune acolo unde trebuia dezbătută succesiunea. Altfel, ar trebui ca oricine plătește impozitul pe un bun dintr-o moștenire nedezbatuta de 20 de ani, sa devina proprietar.
Vă înșelați. Exista uzucapiune oriunde există o posesie utila și netulburată, în nume propriu ca proprietar aparent, pentru o perioadă de 30 de ani pe vechiul cod civil și de 10 ani pe noul cod. Chiar și când posesia este exercitată cu rea credință. Uzucapiunea se mai numește și prescripție achizitivă pentru că prescrie vechiul drept de proprietate și determină nașterea unui nou drept de proprietate (altfel dreptul de proprietate fiind imprescriptibil sub aspect extinctiv). Ea operează și ca o sancțiune la adresa proprietarului neglijent, care atâția ani nu s-a preocupat de proprietatea sa. Prin urmare, uzucapiunea nu este condiționată de acceptarea succesiunii proprietarului, tacită sau explicită, cât timp moștenitorii nu tulbură posesia uzucapantului cu demersuri legale pentru recăpătarea posesiei imobilului autorului lor.

Ca o paranteză, chiar azi am găsit la cutia de scrisori sentința dintr-un dosar de uzucapiune în care reclamanți erau urmașii posesorilor unor imobile pe care familia respectivă le stăpânea fizic din 1945, iar pârâtul era moștenitorul acceptant al moștenitoarei acceptante a moștenitoarei acceptante a proprietarului din 1945 al imobilului.

raluk0207 a scris:

Exista acte de acceptare tacită. Nu exista nicio certitudinea ca nu sunt si alte bunuri din masa succesorala, pe care mostenitorii nu le-au conservat sau administrat.
Și apoi, presupunând ca nu exista moștenitori legali, succesiunea e vacanta și o ia statul.
Nu exista uzucapiune acolo unde trebuia dezbătută succesiunea. Altfel, ar trebui ca oricine plătește impozitul pe un bun dintr-o moștenire nedezbatuta de 20 de ani, sa devina proprietar.

Alexandru Surcel, Avocat