Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara, Apelez la amabilitatea dumneavoastră și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara, Apelez la amabilitatea dumneavoastră și vă rog, ...

Bună seara,

Apelez la amabilitatea dumneavoastră și vă rog, să-mi spuneți dacă accept funcția de președinte pentru 1 AN sau 2 ANI în cadrul asociației de proprietari:
1. Mă angajez ca administator la o firmă care are ca activitate administrarea asociațiilor de proprietari și, pe urmă administrarea asociației la care sunt Președintă să fie preluată de firmă. ESTE LEGAL?
2, Întrebarea este identică cu prima întrebare, numai că de data aceasta mă angajez pe altă funcție nu pe cea de administrator.
3. După perioada de 1 - 2 ANI, având în vedere că proprietarii din Asociație vin foarte, foarte greu la ședințe, pot să fiu "ELIBERATĂ" din funcția de președinte printr-o Hotărâre Judecătorească?

Mulțumesc!

Cu stimă,

HAV05, utilizator
1. Nu.
2. Nu.
3. Faceți o cerere de încetare a mandatului (demisie) nu e nevoie de vreo hotărâre judecătorească.

Articolul 46 din legea 196/2018
(6) Nu au dreptul de a fi alese sau numite în funcții de conducere, administrare sau control din cadrul asociațiilor de proprietari persoanele înrudite până la gradul al III-lea cu cei care deja ocupă aceste funcții.

Ca presedinte de asociatie, (cel putin lecturarea) cunoașterea legii respective e obligatorie.

Mulțumesc!