Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bun recuperat, procurorul refuza restituirea lui
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bun recuperat, procurorul refuza restituirea lui

Buna seara! In februarie mi s-a sustras un bun din autobuz. Am depus o plangere la politie cu nr. de inmatriculare al autobuzului, ora, persoana banuita s.a.m.d. In martie, m-am intalnit cu persoana respectiva in bus. Am chemat un echipaj de politie pentru identificarea acestuia, iar faptasul a recunoscut ca mi-a sustras bunul respectiv, acesta inmnandu-l politiei de fata cu mine. Au trecut 3 luni si nimeni de la politie inca nu m-a sunat pentru a-mi preda bunul respectiv. Am fost de doua ori la sectie (o data acum 2 luni si a doua oara in urma cu 2 saptamani), iar acestia ma tot duc cu zaharelul ca o sa ma sune cineva, insa nu se intampla acest lucru. Am trimis un e-mail si la Parchetul de pe langa Tribunal, iar de acolo un prim-procuror delegat mi-a raspuns mintind ca dosarul a fost solutionat in 23.03.2023 (la o zi dupa identificarea faptasului), iar autorul a ramas neidentificat. Este o minciuna sfruntata si cred ca procurorul respectiv si-a insusit necuvenit bunul meu pierdut. Unde pot depune o plangere la raspunsul lui si ce sanse ar mai fi ca sa mi-l recuperez? Repet: politia tocmai a preluat bunul de la faptas de fata cu mine.
Solicitati audienta la prim procurorul unitatii ministerului public local,depuneti documente,solicitati comunicarea stadiului solutionarii cauzei