Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cine are calitate procesuală pasiva în locul ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cine are calitate procesuală pasiva în locul societății Carpatica ...

Cine are calitate procesuală pasiva în locul societății Carpatica Asig, în faliment pentru răspundere civila delictuala intr-un proces civil daune morale? In 2016 a avut loc accidentul soldat cu moartea victimei. Șoferul avea polița RCA valabila la Carpatica Asig. Cauza s-a clasat abia acum pe motiv ca fapta nu a fost săvârșită cu vinovăția prevazuta de legea penala, retinandu-se totuși o culpa levissima. Deci sunt în termenul de prescripție pentru introducerea acțiunii civile de către părinți și sora. Fondul de Garantare nu poate avea calitate de parte responsabila civilmente, chestiune tranșata prin RIL, nu știu și dacă are sau nu calitate procesuală pasiva în proces civil. BAAR îmi zice pe site-ul lor ca nu ar avea calitate procesuala. Și atunci cine are totuși o astfel de calitate procesuala pasiva în caz concret?
Din păcate nimeni.
Ce zici înțelegeți prin culpă levissima?
Și când a fost clasat mai exact?
Laszlo Bicsak, Alte profesii
Clasat în urma cu 2 luni. Nimeni nu se poate sa nu aiba. Ca nu putem vorbi de șansă să fi fost asigurat la o societate care azi este viabila sau la una astăzi falimentara. Riscul trebuie sa îl fi preluat totuși cineva.
Așa cum am scris mai sus, nimeni. FGA preia plata principalului, adică doar plată despăgubirilor și atât. Nu poate fi dat în judecată, executat. Plătește cum și cât consideră ei. Nu am mai întâlnit în alte țări civilizate așa ceva, dar se pare că în România se poate ....

Mirrella P. a scris:

Clasat în urma cu 2 luni. Nimeni nu se poate sa nu aiba. Ca nu putem vorbi de șansă să fi fost asigurat la o societate care azi este viabila sau la una astăzi falimentara. Riscul trebuie sa îl fi preluat totuși cineva.

Interesati- va la Lichidatorul Judiciar.