Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Am contract de muncă determinat care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Am contract de muncă determinat care este pe final. ...

Bună seara! Am contract de muncă determinat care este pe final. In cazul CM durata contractului se prelungește cu nr de zile rămase sau se închide de fapt când încetează CM? Mulțumesc!
La data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m., acesta inceteaza de drept.

De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.