Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit citație să depun întâmpinare într-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit citație să depun întâmpinare într-o speță privind ...

Am primit citație să depun întâmpinare într-o speță privind vânzarea unui imobil, însă, eu sunt de acord cu vânzarea, am primit prețul, dar nu am putut merge la notar. Cum formulez răspunsul? Ceva de genul: ”Înțeleg să nu depun întâmpinare, fiind de acord cu vânzarea imobilului, întrucât am primit prețul .....” Mulțumesc.
Buna ziua,
Puteti formula intampinarea si asa. Dar, trebuie sa tineti cont si de cele solicitate de reclamant prin cerere. De asemeni, trebuie sa fiti constient că in aceste conditii, veti suporta si cheltuielile de judecata efectuate de reclamant pentru acest proces.
Inutil să vă mai precizez că ar fi indicat să consultați și un avocat pentru a vă lamuri exact cu privire la tipul de acțiune si modalitatea de redactare a intâmpinării.
Pentru a evita cheltuielile de judecata și cele cu avocatul partii adverse ar fi util sa mergeti cu toate actele la avocat.Avocatul partii adverse poate ajunge la 10 000 sau 20 000 lei în astfel de cazuri.
Trebuie văzut exact situația.
Pareti sa fiti în culpa și trebuie văzut cum sa o rezolvați.

Fără avocat vor obține tot reclamanții.
Asa pare...

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Întrebarea era, dacă răspunsul către judecătorie îl mai numesc ”întâmpinare” sau nu? Reclamantul nu solicită cheltuieli de judecată.
da, raspunsul dvs se numeste intampinare, chiar daca sunteti de acord cu cererea, tot intampinare e.
Mulțumesc, o zi bună.