Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Sunt platitor de pensie de întreținere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Sunt platitor de pensie de întreținere către fiul ...

Bună ziua. Sunt platitor de pensie de întreținere către fiul meu ce tocmai a terminat liceul a dat bacalaureatul și a intrat la facultate.
Pe mine m-ar interezează evoluția scolară chiar dacă este la facultate și chiar dacă este major.
Fiul meu nu vrea să colaboreze în acest sens, el refuză motivând că este major.
Dar, ținând cont că eu platesc o pensie de întreținere, oare nu am și eu niște drepturi? Nu trebuie să știu și eu dacă fiul meu frecventează facultatea?
Există vreo lege care să-l constrângă pe fiul meu și să-mi prezinte situația școlară chiar dacă este major, ținând cont că eu îl întrețin?
doar daca e la facultate la zi, i se cuvine pensie. deci ca sa primeasca de la dvs ar trebui sa faca doveada ca e student. Mai departe, nu conteaza cat invata, ce note ia etc