Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... daca platesc intretinerea se poate ca aceasta sa fie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

daca platesc intretinerea se poate ca aceasta sa fie deturnata ...

daca platesc intretinerea se poate ca aceasta sa fie deturnata pentru plata penalizarilor?
Da eu ca cenzor am nevoie de lamuiri. Cand zisese in alta discutie domana presedinte ca "stie domnul CENZOR " se refera la mine nu ca stie cenzorul asociatiei.

Ia lamuriti-ma va rog dv ca PRESEDINTE mai exact cum le luati in ce ordine ?
Noi asa le luam si mereu am castigat cu toti locatarii la judecatorie.
Dati-ne va rugam asa ade forma ca presedinte cum vreti sa le luati dv?

caz 1 cand locatarul nu precizeaza nimic.
Caz 2 cand vine locatarul si zice ca vrea pentru luna x cateodata si din viitor..
@ ricadinas

caz 1 cand locatarul nu precizeaza nimic.
Caz 2 cand vine locatarul si zice ca vrea pentru luna x cateodata si din viitor..

1. În această situație se aplică imputația legală, art.1509 lit. d Cod civil :

„dacă toate datoriile sunt deopotrivă scadente, precum şi, în egală măsură, garantate şi oneroase, se vor stinge datoriile mai vechi”

2. Proprietarul nu poate să impute plata asupra unei datorii care nu este încă exigibilă ( din viitor) cu preferinţă faţă de o datorie scadentă, cu excepţia cazului în care s-a prevăzut că debitorul poate plăti anticipat.

În schimp proprietarul poate ca prin mențiunile făcute de el în OP să facă imputația plății asupra oricărei datorii scadente ( fiecare lună se consideră o datorie distinctă ) cu respectarea dispozițiilor art. 1507 alin. 1 Cod civil.
Mai există și situația în care datoria are un caracter litigios fiind contestată în instanță, debitorul putând face mențiuni în OP prin care să refuze plata acelei datorii până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

De cca 1,5 ani la noi în asociație toți proprietarii își achită cotele de întreținere și fondurile în termenul scadent de maxim de 30 de zile, așa că plățile se înregistrează la data efectuării lor în acest termen.

Încercați totuși să pătrundeți sensul art.1506-1509 Cod civil, dacă chiar sunteți cenzor nu vă va fi greu.
robert1958, utilizator
Concret la punctul 1 cum faceti daca unul inatarzie.
Hai sa presupunem ca nu toti platesc in 30 zile cum spuneti dv.
Presupunand ca afisati lista pe data de 1 Februarie pentru Ianuarie si are 175 lei. Cand este ultima zi cand pot achita fara penalizari?
Ca noi zicem ca afisarea +termenul scadent care este maxim 30 zile(adica minim 0 maxim 30) si luam la 30 la 31 de zile de la afisare sau unii maxim 60zile.
Cate zile le dati de plata pana cand aplicati penalizari?

Si presupunem ca e Iulie si nu achitat din Ianuarie care a fost afisata pe 1 februarie si are 175 lei
Februarie afisata pe 1 Martie si are tot 175 lei .

Si apare locatarul care achita cazul 1
200lei in cont si scrie doar nr apartamentului lui.
caz 2 ( separat ca si cum nu a achitat 200 ci acum vine prima data)
achita 275lei in cont si scrie doar nr apartamentului lui.
Cum faceti concret? Ce sume ii luati si cu ce sume mai ramane si la ce termen ca nr de zile.
Si daca ii mai ia si comision la tranzactie cine il plateste ? el sau asociatia?
Multumesc in avans!
ricadinas, utilizator

Puteți să veniți cu lucruri mai serioase ?

Înțeleg că dvs v-ați substituit în atribuții legiuitorului care a acordat un termen scadent de maxim de 30 de zile de la data afișarii listei și l-ați redus la maxim „0” zile ?

Trecând peste alte argumente legate de imposibilitatea asociației de a modifica termenul scadent, termenul scadent de 30 de zile rezultă cu prisosință și din textul art. 78 alin. 2 din legea 196/2018 :

„Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare la avizier”.

Adică, avînd termen scadent „0” zile dvs puteți să acționați în judecată proprietarul din ziua 61 de la afișarea listelor de plată ? Nu considerați că termenele stabilite de legiutor la art. 78 alin. 2 conduc spre termenul scadent de 30 de zile ?

Și ca să vă răspund la întrebare, dacă ar fi cazul noi am aplica penalizări de întarziere după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată respectiv 60 de zile de la data afișării listei .

În rest, programul de contabilitate utilizat de administrator PJ face toate alocările încasarilor prin OP și nu trebuie să-și mai bată nimeni capul.
V-am dat greu domnul presedinte!

Domnul Robert 1958 :
programul de contabilitate utilizat de administrator PJ face toate alocările încasarilor prin OP și nu trebuie să-și mai bată nimeni capul.

Asa sa faceti!
Sa le spuneti si la cenzori sa faca si ei la fel !

ART. 77
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu
titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de
întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată,
fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe
lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.

Maximum in limba romana inseamna cel mult 30 zile.

Adica 0, 1 ,2 ,3 ....maxim 30 care adunate cu 30 fac 30 31 32...maximum 60 zile(maxim 50 era era in legea 230)

Adica data afisarii lunii ianuarie 2022 in exemplul de mi sus era :1 Februarie 2023
data scadenta : 1 Februare + 0 zile , 1zi etc cat a votat asociatia.
Ultima zi de plata fara penalizari este 3 Martie 2023 daca au 0 zile sau 4 Marie daca au 1 zi termen scadent.

Dar cum dv aveti in asociatie doar locatari buni platnici nu aveti cum sa stiti daca judecatorul zice ca mine sau nu ca doar nu ati avut restantieri de un an jumate.

Vedeti in dictionar la maximum ce inseamna!
ricadinas, utilizator