Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere firma de concursuri online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere firma de concursuri online

Buna seara,

As fi interesat de niste sfaturi in legătură cu pasii de urmat pentru deschiderea unei firme de organizare de concursuri desfășurate online.

Exemplu: Firma face reclame pe Facebook, Instagram, Tiktok in care cere utilizatorilor sa intre in tombolă ptr a câștiga un anumit produs, prin tragere la sorți. Înscrierea se face prin SMS la un număr special sau prin plata directă prin transfer bancar.

Unde se poate încadra o asemenea firma si ce recomandări aveți?

Obs: nu ma refer la "online gambling" sau jocuri de noroc gen poker, slots etc.
Procesul o sa fie simplu: taxa de înscriere îți da voie sa participi la tombola si câștigătorul primește fie un produs fie un voucher de cumpărături etc.

Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Activități de jocuri de noroc si pariuri - CAEN 9200
daca se plateste taxa de inscriere, e un joc de noroc. tombolele sunt fara taxa. in plus, ati pus si un titlu inselator: care e concursul?
adriandimitriu, utilizator
Exemplu: Reclama pe social media in care utilizatorul este prezentat cu sansa de a câștiga produsul x sau y.
Participarea si înscrierea in sine se face prin mesaj la număr scurt cu suprataxă sau prin virament in cont bancar.
La sfârșitul perioadei de înscriere, se adună toti participanții, si se face o extragere live printr-un site de generează numere aleatorii.
Câștigătorul desemnat în extragerea respectiva primește premiul.
Premiul este cumpărat de organizator (poate fi un voucher Altex sau poate fi un telefon care este achitat de organizator si trimis către participant direct ptr ca participanții să poată beneficia de garanția produsului)

Titlul poate este incorect, sper ca mesajul asta clarifică situația

adriandimitriu a scris:

daca se plateste taxa de inscriere, e un joc de noroc. tombolele sunt fara taxa. in plus, ati pus si un titlu inselator: care e concursul?

asa este, nu e nici un concurs, e un joc de noroc. daca ar fi fost gratuit, era o tombola.