Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de rulment de la vechiul proprietar trebuie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de rulment de la vechiul proprietar trebuie platit de noul proprietar?

Buna ziua!

Am achizitionat un apartament intr-un bloc vechi, iar proprietarul detine la Asociatia de Proprietari un fond de rulment de 380 lei. Din cate am vazut, Asociatia trebuie sa returneze proprietarului banii, dar asta inseamna automat ca eu trebuie sa ii platesc la loc? Nu am gasit pe nicaieri aceasta informatie? Sunt obligata sa platesc sau se poate sa pornesc de la 0? Momentan doamna Administrator mi-a comunicat ca va trebui sa platesc acei bani.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Faptul ca platiti fix asta inseamna ca porniti de la 0.
legea 196/2018
[ link extern ]
ART. 72
(1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăți curente, asociația de proprietari este
obligată să stabilească cuantumul și cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de
rulment. Fondul de rulment se stabilește astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale
condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu
suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociația de
proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflației,
iar în cazurile asociațiilor de proprietari nou-înființate, prin aproximarea acestuia cu fondul de
rulment stabilit la alte asociații de proprietari echivalente ca mărime.
(2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociației de proprietari, menționat la art. 20
alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar,
potrivit hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment
se face lunar, prin plata sumelor afișate pe lista de plată.
(4) Pentru încasarea fondului de rulment, administratorul eliberează chitanță nominală separată.
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin
actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.

V-a cerut toti banii odata sau in rate lunare? Normal asa ar fi dar daca aveti posibilitatea puteti da toti banii odata.
Eu as pune 400 lei sa fie mai usor de reamintit pentru dv.
w_v_w_v, utilizator
Am înțeles.
Mi-au cerut plata integral. Ii voi ruga sa eșaloneze.

Multumesc mult pentru răspuns!