Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical \"Pe lângă șase luni avute ca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical "Pe lângă șase luni avute ca salariat, la ...

Concediu medical
"Pe lângă șase luni avute ca salariat, la respectivul angajator sau unul precedent, stagiul minim de asigurare în sistemul de sănătate se constituie și din perioadele în care:
a avut un contract de asigurare voluntară în sistemul de sănătate public cu o casă de sănătate;
a beneficiat de indemnizație de șomaj;
s-a aflat în concediu medical;
a beneficiat de pensie de invaliditate;
s-a aflat în concediu de creștere a copilului sau de acomodare;
a realizat stagii de asigurare într-un stat membru al Uniunii Europene, Spațiului Economic European sau Elveția, lucru atestat prin formularul european privind totalizarea perioadelor de asigurare, document eliberat de instituția la care a fost asigurat anterior."
Bună ziua, am găsit acest articol din care reiese ca dacă am avut asigurare de sanatate plătită în ultimele 6 luni cu o casa de sănătate as putea beneficia de concediu medical la actualul angajator în urma unei internări în spital! Am înțeles bine?
Aveti un alt topic unde vi s-a raspuns
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Continuati discutia in acel topic.
Cornel Vasile, Consilier juridic