avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical \"Pe lângă șase luni avute ca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical "Pe lângă șase luni avute ca salariat, la ...

Concediu medical
"Pe lângă șase luni avute ca salariat, la respectivul angajator sau unul precedent, stagiul minim de asigurare în sistemul de sănătate se constituie și din perioadele în care:
a avut un contract de asigurare voluntară în sistemul de sănătate public cu o casă de sănătate;
a beneficiat de indemnizație de șomaj;
s-a aflat în concediu medical;
a beneficiat de pensie de invaliditate;
s-a aflat în concediu de creștere a copilului sau de acomodare;
a realizat stagii de asigurare într-un stat membru al Uniunii Europene, Spațiului Economic European sau Elveția, lucru atestat prin formularul european privind totalizarea perioadelor de asigurare, document eliberat de instituția la care a fost asigurat anterior."
Bună ziua, am găsit acest articol din care reiese ca dacă am avut asigurare de sanatate plătită în ultimele 6 luni cu o casa de sănătate as putea beneficia de concediu medical la actualul angajator în urma unei internări în spital! Am înțeles bine?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:05, 23 Iulie 2023
Aveti un alt topic unde vi s-a raspuns
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Continuati discutia in acel topic.
Ultima modificare: Duminică, 23 Iulie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Victima a unui accident-asigurari medicale in ue nicu73 nicu73 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt angajat la o firma din Suedia cu contract permanent de munca unde platesc toate taxele si ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate utilizator32 utilizator32 Buna ziua, O persoana, angajata cu CIM, momentan aflandu-se in investigatii medicale, dupa ce va avea toate actele medicale, poate depune direct dosarul la ... (vezi toată discuția)
Lucrez de 4 luni jumatate la o firma si am racit si am mers la ... Isabela30 Isabela30 Lucrez de 4 luni jumatate la o firma si am racit si am mers la medic sefa mea spune ca concediul medical va fii neplatit ca nu am 6 luni de cotizatie este ... (vezi toată discuția)