Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara, Am apelat la serviciile unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara, Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru ...

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc

ordo a scris:

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei? Nu era normal sa primesc Înștiințare de la banca X-a nu s a aprobat creditul?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc