avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara, Am apelat la serviciile unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara, Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru ...

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ordo , utilizator 21:47, 21 Iulie 2023


ordo a scris:

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei? Nu era normal sa primesc Înștiințare de la banca X-a nu s a aprobat creditul?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am si eu o nelămurire în legătură cu un credit ... 10000000000000 10000000000000 Buna ziua am si eu o nelămurire în legătură cu un credit bancar mai exact ipotecă! In luna iunie am vizionat o casa ne-a plăcut si am batut palma cu ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar refuzat tarziu robert_11 robert_11 Buna ziua. Am aplicat impreuna cu sotia la o banca pentru un credit ipotecar in vederea cumpararii unui apartament. S-au depus toate actele cerute, totul a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am dorit sa achizitionezi o proprietate privata. si ... alexandru.22 alexandru.22 Buna ziua. Am dorit sa achizitionezi o proprietate privata. Si agentu a spus, <<< Mare problema si cu agenți de renume, care sunt pe Youtube si ... (vezi toată discuția)