Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua,stau în chirie,contract de închiriere pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua,stau în chirie,contract de închiriere pe 2 ani,am ...

Bună ziua,stau în chirie,contract de închiriere pe 2 ani,am ajuns cu copilul la urgente si internare cu pneumonie,neavand niciodata probleme de sanatate,casa fiind cu mucegai ,am solicitat rezilierea contractului,dar proprietarul refuza restiturea chiriei platite in avans(2luni)cat si garantia,am șanse de recuperarea banilor în instanta,poate fi un prejudiciu se pot solicita daune morale de la proprietar
Bianca Bella baci, utilizator
Slabe șanse pt daune morale ,(ca să nu spun ca nici o sansa)iar rezilierea și restituirea depinde de clauzele contractului și de posibilitatea de a face dovada existenței mucegaiului în imobil cât și a problemelor de sănătate ale copilului ca fiind rezultate ca urmare a existentei mucegaiului respectiv.Teoretic se poate practic durează și costa..