avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Parinti necasatoriti, resedinte diferite
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Parinti necasatoriti, resedinte diferite

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie: sunt dublu cetatean (roman / britanic), fiicele mele in varsta de 3 ani sunt cetateni britanici, sunt in procesul de a le transcrie certificatul de nastere si a le face pasaport romanesc. Sun t separata de tatal fetelor de 2 ani, nu am fost casatoriti, apare in certificatul de nastere, avem o intelegere in scris intre noi prin care el e de acord ca fetele sa ramana in grija mea si e specificata suma lunara alocata lor pana implinesc 19 ani. De 9 luni am revenit in Romania. Tatal fetelor este dublu cetatean (sud african / englez) si e in proces de a-si stabili resedinta in Portugalia. Eu cu fetele intentionam sa ne intoarcem in UK unde vor incepe gradinita iar eu voi relua munca. Exista de o saptamana presiuni din partea lui sa ne mutam in Africa de Sud unde e familia lui (el nu va fi acolo), insa eu nu am drept de resedinta acolo, nu pot sa lucrez in acea tara, nu imi doresc un viitor pentru mine si fete acolo. Daca se ajunge la amenintari si presiuni care vor necesita un cadru legal in care vom stabili custodia fetelor, unde se va face aceasta? In Romania sau UK? Are dreptul legal tatal copiilor sa imi interzica locul unde vreau sa le cresc pe fete si sa imi impuna un alt loc (unul in care nici nu pot locui legal, nu pot munci, si practic sunt dependenta din toate punctele de vedere? Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Andra Curty , utilizator 16:07, 25 Iulie 2023
Buna ziua,
instanta privind stabilirea domiciliului minorilor si modalitatea de exercitare a autorității părintești, este cea de la domiciliul minorilor.
Deci, având în vedere că acum sunteți în Ro cu minorele, sunt competente instanțele din Ro, cu aplicarea legii române.. Dacă veți pleca în UK cu minorii, atunci va trebui sa faceți acolo demersurile și se va aplica legea de acolo.
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspuns.

Eram in plin proces de transcriere a certificatelor de nastere ale copiilor, insa fara originalul documentelor tatalui nu reusesc sa le finalizez. Exista vreun act doveditor care sa le stabileasca resedinta aici unde ne aflam in Ro?

Multumesc mult

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
instanta privind stabilirea domiciliului minorilor si modalitatea de exercitare a autorității părintești, este cea de la domiciliul minorilor.
Deci, având în vedere că acum sunteți în Ro cu minorele, sunt competente instanțele din Ro, cu aplicarea legii române.. Dacă veți pleca în UK cu minorii, atunci va trebui sa faceți acolo demersurile și se va aplica legea de acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt cetatean romano-britanic, am fetite de 4 ani ... Andra Curty Andra Curty Buna ziua. Sunt cetatean romano-britanic, am fetite de 4 ani nascute in Marea Britanie, suntem in Romania de doi ani si intre timp am obtinut si cetatenia ... (vezi toată discuția)
Transcrierea certificatului de casatorie incheiat in africa de sud Mihaelamexi7 Mihaelamexi7 Buna ziua, V-as ruga sa ma ajutati cu informatii referitor la procedura de transcriere in Romania a documentului de casatorie incheiat in Africa de Sud (a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare mai neobisnuita in legatura cu numele ... Kiki856 Kiki856 Buna ziua, Am o intrebare mai neobisnuita in legatura cu numele de familie. Situatia este urmatoarea: Atat eu cat si partenerul meu locuim in UK. Suntem ... (vezi toată discuția)