Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a unui imobil ...

Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a unui imobil si teren deținut de soț-soție prin hotărâre judecătorească definitiva si irevocabila ar trebui lăsate documentele in original la primarie?
Am fost la primarie si ni s-a spus sa lasam originalele la hotărârea judecătorească pentru a ne elibera cartea funciară .
Va multumesc.
Nu, trebuie sa depuneți o copie legalizata după hotărârea judecătorească.
Și nu primăria va da cartea funciară. Ci Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliara
Va multumesc pentru raspuns
Ni s-a comunicat ca pe raza localității se ocupa primăria de eliberarea cărții funciare in mod gratuit. Si de aceea am facut solicitarea, insa cand mi s-a spus sa las documentele in original am amânat

raluk0207 a scris:

Nu, trebuie sa depuneți o copie legalizata după hotărârea judecătorească.
Și nu primăria va da cartea funciară. Ci Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliara