avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a unui imobil ...

Buna ziua, pentru înscrierea in cartea funciară a unui imobil si teren deținut de soț-soție prin hotărâre judecătorească definitiva si irevocabila ar trebui lăsate documentele in original la primarie?
Am fost la primarie si ni s-a spus sa lasam originalele la hotărârea judecătorească pentru a ne elibera cartea funciară .
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MhMEla , utilizator 15:34, 26 Iulie 2023
Nu, trebuie sa depuneți o copie legalizata după hotărârea judecătorească.
Și nu primăria va da cartea funciară. Ci Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliara
Va multumesc pentru raspuns
Ni s-a comunicat ca pe raza localității se ocupa primăria de eliberarea cărții funciare in mod gratuit. Si de aceea am facut solicitarea, insa cand mi s-a spus sa las documentele in original am amânat

raluk0207 a scris:

Nu, trebuie sa depuneți o copie legalizata după hotărârea judecătorească.
Și nu primăria va da cartea funciară. Ci Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras carte funciara t0much t0much Am castigat procesul in vederea unui apartament de pe urma defunctei mame prin hotarare judecatoreasca irevocabila in care specifica sa platesc surori mele o ... (vezi toată discuția)
Ce documete si cat trebuie sa platesc pentru vanzarea unui ap de 2 cam jose manuel jose manuel buna ziua va rog sa-mi spuneti ce doc imi trebui pentru vanzarea ap si cat trebui sa platesc dar inainte sa va spun cum stau lucrurile:am cumparat ap in 2000 ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez ? atomol atomol In extrasul de carte funciara am o sarcina pe care vreau sa o radiez .Este vorba de o plangere penala urmata de un proces penal care s-a judecat . Am sentinta ... (vezi toată discuția)