avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă îmi dau demisia pana semnez actul adițional de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă îmi dau demisia pana semnez actul adițional de trecere ...

Dacă îmi dau demisia pana semnez actul adițional de trecere pe alt post rămân în preaviz pe același salariu?
Angajatorul îmi poate închide contractul sau micsora perioada preavizului înainte de terminarea acestuia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:33, 27 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Da.

2. Angajatorul poate renunta total ori partial la termenul respectiv. Insa acest lucrur, in opinia mea, trebuie sa se intample la imediat dupa depunerea cererii de demisie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara incheierea preavizului ValentinaGM ValentinaGM In cazul in care mi-am dat demisia si angajatorul mi-a cerut sa plec inainte de incheierea preavizului fara sa-mi elibereze nici un fel de act, ce se poate ... (vezi toată discuția)
Demisie-prelungire preaviz sralucastan sralucastan In cazul in care se depune o cerere de demisie cu preaviz si angajatul continua munca dupa expirarea termenului de preaviz, ca urmare a unui acord tacit ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca prin demisie pacanele pacanele Buna ziua, Am o intrebare legata de demisie fara preaviz: as vrea incetarea contractului cu actualul angajator prin demisie cu preaviz 20 de zile. Angajator ... (vezi toată discuția)