Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Medicul internist mi-a acordat pt copil cu ghips fracturi metatarsiene concediu medical , precizez ca copilul a implinit 12 ani pe 11.07.2023 este totul ok sau a gresit?
steluta2608steluta, utilizator
Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Am citit stiu asta dar medicul internist mi-a dat concediu medical , i—am spus ca , copilul a implinit deja 12 ani s-a interesat si a zis ca se poate

Cornel Vasile a scris:

Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.

steluta2608steluta, utilizator
Legea este clar, pana la 12 ani ..nu scrie 12 ani impliniti.