avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Medicul internist mi-a acordat pt copil cu ghips fracturi metatarsiene concediu medical , precizez ca copilul a implinit 12 ani pe 11.07.2023 este totul ok sau a gresit?
Ultima modificare: Duminică, 30 Iulie 2023
steluta2608steluta, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:42, 30 Iulie 2023
Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Am citit stiu asta dar medicul internist mi-a dat concediu medical , i—am spus ca , copilul a implinit deja 12 ani s-a interesat si a zis ca se poate

Cornel Vasile a scris:

Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.

Ultima modificare: Duminică, 30 Iulie 2023
steluta2608steluta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea este clar, pana la 12 ani ..nu scrie 12 ani impliniti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de concediu pentru ingrijire copil bolnav? myo myo Buna seara! am fost in concediu pt cresterea copilului pana pe 24 decembrie,cand a facut copilul 2 ani , si am fost instiintata ca voi fi data in somaj , acum ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de concediu ... vasilica90 vasilica90 Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de concediu medical pentru ingrijirea copilul bolnav ( copilul are 4 ani) daca eu lucrez de 8 ani la ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim, vechime in munca? karytat karytat Buna ziua. Ma intereseaza daca imi poate spune cineva daca suspendarea CIM in baza art. 51, 1, lit b din Codul Muncii (concediu pentru ingrijirea copilului ... (vezi toată discuția)