Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Angajatorul trebuie sa anunte casa de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Angajatorul trebuie sa anunte casa de pensii la angajarea ...

Buna ziua! Angajatorul trebuie sa anunte casa de pensii la angajarea unei persoane sau pe parcursul angajarii, sunt anumite raportari ce trebuie facute? Multumesc
Nu are nicio astfel de obligatie catre casa de pensii.

Legea nr. nr. 76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă

(1) Angajatorii au obligația să comunice agențiilor pentru ocuparea forței de muncă județene, respectiv a municipiului București, denumite în continuare agenții pentru ocuparea forței de muncă, în căror rază își au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.
(2) Furnizorii de servicii de ocupare acreditați au obligația de a comunica lunar agențiilor pentru ocuparea forței de muncă în a căror rază își au sediul date privind numărul șomerilor mediați și încadrați în muncă.
(3) Angajatorii au obligația să comunice agențiilor pentru ocuparea forței de muncă teritoriale, ocuparea locurilor de muncă vacante care au fost comunicate potrivit alin. (1), în termen de o zi de la data ocupării acestora, în condițiile legii.
....