Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un locatar a facut cerere la administratia blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un locatar a facut cerere la administratia blocului pentru a ...

Un locatar a facut cerere la administratia blocului pentru a fi scutit de la plata intretinerii pe o perioada nedeterminata ,pe motiv ca pleaca din localitate.In schimb,acest locatar locuieste in continuare,zilnic, impreuna cu doi prieteni in apartament.Asta cam la ce s-ar incadra?
Nu exista nici un articol de lege care sa permita scutirea de la plata intretinerii. Orice proprietar este obligat sa achite cel putin cheltuielile care se repartizeaza pe cota indiviza . Se pot acorda scutiri doar legat de cheltuielile ce se repartizeaza pe numar de persoane.
Secţiunea a 2-a Obligațiile proprietarilor din condominii
Articolul 30
(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.
(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.

Articolul 82
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.
[ link extern ]
Deci trebuie ca locuirea sa fi fost mai putin de 15 zile pe luna. Locuire inseamna si sa dormi in acea locuinta.
latka, moderator
Ok