Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate și corectitudine întocmire procură ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate și corectitudine întocmire procură specială ...

Valabilitate și corectitudine întocmire procură specială

În condițiile în care se specifică în procură următorul lucru, fără a se preciza exact perioada de valabilitate a acesteia, cât este ea valabilă, 3 ani conform Codului Civil sau 7? Citez , ” Prezentul mandat este cu titlu gratuit, netransmisibil și valabil până la executare sau revocarea sa expresă, dar nu mai mult de sapte ani de la data autentificării prezentei procuri.”
În cazul în care mandanții nu au dezbătut succesiunea, deci nu sunt moștenitori legali ai unui teren pt care s-a întocmit procura respectivă, este valabilă această procură?

Vă mulțumesc !

Da, este valabila
Am înțeles că este valabilă dar îmi puteți spune, vă rog, și pentru ce perioadă? Trei sau șapte ani? Vă mulțumesc.
Șapte ani.
Art.2015 Cod civil:
"Dacă părţile nu au prevăzut un termen, contractul de mandat încetează în 3 ani de la încheierea lui."

Or, termenul este prevazut: 7 ani.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc frumos.