avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare de divort

Am primit acasa hotararea de divort , definitiva si irevocabila ... As dori sa stiu ce trebuie sa fac acum cu ea? Trebuie sa ma duc pe la primarie sau la tribunal? multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 20:18, 4 Februarie 2010
daca exista intelegere intre fostii soti, partajul se poate realiza la notariat .
sau, puteti incheia o tranzactie pe care o depuneti la primul termen de judecata , o semnati in fata judecatorului urmand ca instanta sa pronunte hotararea de expedient. in acest caz, va recuperati taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile . ;)

iar cu hotararea de divort va trebui sa mergeti la judecatorie sa o investiti cu formula "definitiva si irevocabila ".
Este vb de casa +teren . In ce consta aceasta declaratie si unde trebuie sa o depunem? Dupa divort am ramas in relatii bune si preferam amandoi sa evitam treptele tribunalului ... preferam sa facem un act notarial.
am intels.
si acum doriti sa impartiti aceea casa 50%-50%.
daca imobilul este comod partajabil in natura puteti face 2 loturi.
faceti act de dezmembrare si dupa un act de partaj prin care fiecare sa obtineti un lot in proprietate.
eu va sfatuiesc sa faceti toate operatiunea pe cale de instanta de judecata iesiti mai ieftin.
depuneti tranzactie la I termen.
puteti face actul de dezmembrare , ulterior faceti partajul la notar. in acest caz veti plati taxele aferente.
pe cand in instanta aveti posibilitatea recuperarii taxei de timbru daca depuneti tranzactie la primul termen .
Va multumesc frumos pt sfaturi , o sa discutam referitor la ce a-ti spus si o sa incercam sa gasim cea mai buna solutie

Alte discuții în legătură

Care este solutia? xmagx2001 xmagx2001 Eu impreuna cu sotul meu am luat anul trecut un imprumut si am construit o casa care momentan este la \"rosu\"(el este titularul si eu imputernicit) si din ... (vezi toată discuția)
Partajul luminitafiraru luminitafiraru Am divortat acum 14 zile si doresc sa fac partajul.Dupa ce perioada se face? (vezi toată discuția)
Partaj prin notar sau instanta? popraz popraz Buna ziua, Eu si sotia mea vrem sa divortam cat mai repede si cat mai civilizat cu putinta. Vrem sa ne intelegem asupra custodiei copilului, program vizite, ... (vezi toată discuția)