avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare de divort

Am primit acasa hotararea de divort , definitiva si irevocabila ... As dori sa stiu ce trebuie sa fac acum cu ea? Trebuie sa ma duc pe la primarie sau la tribunal? multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 20:18, 4 Februarie 2010
Buna ziua,
va rog sa imi spuneti tranzactia intre mine si fostul sot trebuie sa fie facuta la notar inainte de inceperea actiunii de partaj ? si care este termenul limita de depunere a acestei tranzactii ? Am primit hotararea de divort pe data de 25 ianuarie si vreau sa incep actiunea de partaj cu depunerea la primul termen a tranzactiei dar sunt putin confuza pentru ca nu stiu exact care sunt etapele .... intai tranzactia si apoi actiunea de partaj sau invers ? Va multumesc pt intelegere
Investiti hotarare cu definitiv si irevocabil...apoi , daca va intelegeti mergeti la notar , SAU promovati actiune in instanta de partaj, platiti 3% si faceti trenzactie la primul termen ...daca alegeti o cale e inutila cealalta
buna seara1
puteti face actiunea de partaj si puteti sa o inregistrati la judecatorie.
pana o sa primiti dvs primul termen hot de divort o sa fie definitiva si irevocabila.
luati legatura cu un avocat care sa va ajute la redactarea actiunii de partaj, si ulterior sa va ajute si la redactarea tranzactiei.
succes!
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este solutia? xmagx2001 xmagx2001 Eu impreuna cu sotul meu am luat anul trecut un imprumut si am construit o casa care momentan este la \"rosu\"(el este titularul si eu imputernicit) si din ... (vezi toată discuția)
Partajul luminitafiraru luminitafiraru Am divortat acum 14 zile si doresc sa fac partajul.Dupa ce perioada se face? (vezi toată discuția)
Partaj prin notar sau instanta? popraz popraz Buna ziua, Eu si sotia mea vrem sa divortam cat mai repede si cat mai civilizat cu putinta. Vrem sa ne intelegem asupra custodiei copilului, program vizite, ... (vezi toată discuția)