Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar pe firma?

Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar pe firma sau pot folosi unul din conturile personale. De exemplu, al sotiei care este si ea administrator. Mentionez ca nu am angajati in momentul de fata. Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu sunteți obligat sa aveți cont bancar pe firma doar dacă nu faceți plăti sau nu încasați venituri ale firmei prin banca.
Dacă da, doar prin contul bancar al firmei.
Pai si contul pe numele cui o sa fie? Si care e diferenta intre un cont personal si unul de firma?

george-neagu a scris:

Nu sunteți obligat sa aveți cont bancar pe firma doar dacă nu faceți plăti sau nu încasați venituri ale firmei prin banca.
Dacă da, doar prin contul bancar al firmei.

Este același lucru între contul dumneavoastră și cel al meu. Dumneavoastră nu puteți sa încasați bani de la cineva în contul meu.
Firma este o entitate diferita de cea a asociatului la acea firma.
Bun si atunci cine e in masura sa deschida un cont pe firma? Doar administratorul?

george-neagu a scris:

Este același lucru între contul dumneavoastră și cel al meu. Dumneavoastră nu puteți sa încasați bani de la cineva în contul meu.
Firma este o entitate diferita de cea a asociatului la acea firma.

Da, ca reprezentant al firmei.