avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar pe firma?

Daca am deschis un SRL sunt obligat sa am cont bancar pe firma sau pot folosi unul din conturile personale. De exemplu, al sotiei care este si ea administrator. Mentionez ca nu am angajati in momentul de fata. Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 2 August 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:56, 6 August 2023
Nu sunteți obligat sa aveți cont bancar pe firma doar dacă nu faceți plăti sau nu încasați venituri ale firmei prin banca.
Dacă da, doar prin contul bancar al firmei.
Pai si contul pe numele cui o sa fie? Si care e diferenta intre un cont personal si unul de firma?

george-neagu a scris:

Nu sunteți obligat sa aveți cont bancar pe firma doar dacă nu faceți plăti sau nu încasați venituri ale firmei prin banca.
Dacă da, doar prin contul bancar al firmei.

Este același lucru între contul dumneavoastră și cel al meu. Dumneavoastră nu puteți sa încasați bani de la cineva în contul meu.
Firma este o entitate diferita de cea a asociatului la acea firma.
Bun si atunci cine e in masura sa deschida un cont pe firma? Doar administratorul?


george-neagu a scris:

Este același lucru între contul dumneavoastră și cel al meu. Dumneavoastră nu puteți sa încasați bani de la cineva în contul meu.
Firma este o entitate diferita de cea a asociatului la acea firma.

Da, ca reprezentant al firmei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar ContSters22096 ContSters22096 intre 2 soc comerciale a intervenit un contract; unul dintre parteneri a trecut in contract contul bancar unuia dintre asocietati, invocand faptul ca ... (vezi toată discuția)
Bani pentru firma Mihai GMV Mihai GMV Bună ziua. Dacă o să-mi deschid o societate, deschizând un cont la banca pentru firma, cum pot capitaliza societatea din aporturi personale? In sensul la ... (vezi toată discuția)
Trebuie neaparat sa folosesc o unitate bancara ca sa pot colabora pe firma? eu234 eu234 Buna , Pe persoana fizica am o poprire iar pe SRL-d sunt asociat unic , am mers la banca sa imi deschid un cont nou pe firma mi se spune ca il deschid ... (vezi toată discuția)