Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul trecut in ...

Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul trecut in aprilie, in urma ei ramanand unchiul patern si nepotii (sotul , sora lui si un verisor - baiatul unchiului patern). Tatal sotului este decedat, dar sotia acestuia traieste (mama sotului). Am urmatoarele intrebari:
- Cine trebuie sa participe la dezbaterea succesiunii?
- Daca sotul vrea sa renunte la drepturile lui, ce acte trebuie sa faca?
Mai pe scurt, bunica avea 2 băieți, sotul si sora lui mostenesc impreuna cota cuvenita tatalui lor - o jumătate din averea bunicii si unchiul va mosteni cealalta jumatate.
Varul nu mosteneste nimic ca tatal lui e in viata.
Daca sotul nu vrea nimic, de declara strain de mostenire.
Mulțumesc frumos de raspuns!

gi-jane2 a scris:

Mai pe scurt, bunica avea 2 băieți, sotul si sora lui mostenesc impreuna cota cuvenita tatalui lor - o jumătate din averea bunicii si unchiul va mosteni cealalta jumatate.
Varul nu mosteneste nimic ca tatal lui e in viata.
Daca sotul nu vrea nimic, de declara strain de mostenire.