avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul trecut in ...

Buna ziua. Bunica paterna a sotului a decedat anul trecut in aprilie, in urma ei ramanand unchiul patern si nepotii (sotul , sora lui si un verisor - baiatul unchiului patern). Tatal sotului este decedat, dar sotia acestuia traieste (mama sotului). Am urmatoarele intrebari:
- Cine trebuie sa participe la dezbaterea succesiunii?
- Daca sotul vrea sa renunte la drepturile lui, ce acte trebuie sa faca?
Cel mai recent răspuns: MihaVas , utilizator 16:15, 3 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai pe scurt, bunica avea 2 băieți, sotul si sora lui mostenesc impreuna cota cuvenita tatalui lor - o jumătate din averea bunicii si unchiul va mosteni cealalta jumatate.
Varul nu mosteneste nimic ca tatal lui e in viata.
Daca sotul nu vrea nimic, de declara strain de mostenire.
Mulțumesc frumos de raspuns!

gi-jane2 a scris:

Mai pe scurt, bunica avea 2 băieți, sotul si sora lui mostenesc impreuna cota cuvenita tatalui lor - o jumătate din averea bunicii si unchiul va mosteni cealalta jumatate.
Varul nu mosteneste nimic ca tatal lui e in viata.
Daca sotul nu vrea nimic, de declara strain de mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire danielbotezatu danielbotezatu Buna, Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si ... (vezi toată discuția)
Cum se va face moștenirea? bună seara! vă prezint următoarea ... Ihategreen42 Ihategreen42 Cum se va face moștenirea? Bună seara! Vă prezint următoarea situație privind o mostenire. Bunicii mei sunt morți amândoi. Din bunicii mei au rezultat ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters369458 ContSters369458 Cum se imparte averea bunicilor decedati, in conditiile in care tatal meu nu mai traieste, ci doar mama, sora mea si cu mine, ca singurii mostenitori? La ... (vezi toată discuția)