avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura detaliata pentru cumpararea unei spalatorii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura detaliata pentru cumpararea unei spalatorii / uscatorii de bloc

Am promis intr-unul din topicurile forumului ca voi scrie procedura detaliata pentru cumpararea unei uscatorii / spalatorii din cadrul unui bloc.

Pentru o mai mare claritate si pt. usurinta redactarii, voi imparti mesajul in mai multe posturi.

Voi merge pe premisa unui bloc de locuinte, cu mai multe scari, fiecare dintre ele avand uscatoria / spalatoria proprie. Deasemenea, voi presupune ca imobilul in cauza are deschisa o carte funciara la Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara

Etapele sunt urmatoarele:
1. Incheierea cu vecinii de scara a unui antecontract de vanzare cumparare
2. Somarea lor pe calea executorului judecatoresc pentru incheierea contractului propriu-zis
3. Redactarea actiunii
4. Efectuarea expertizei
5. Introducerea actiunii
6. Inscrierea in cartea funciara
Cel mai recent răspuns: danm79 , utilizator 12:15, 13 Aprilie 2007
Am fost azi la un notar sa intreb si eu despre cumpararea unei uscatorii..mi s-a raspuns ca de la 1 ianuarie nu se mai poate face....
Stie cineva ceva, mai este posibil??? Eventual un contract de concesiune pe mai multi ani???
Mai este valabila procedura de mai sus???
Multumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare uscator de bloc grigo62 grigo62 va rog sa-mi raspundeti daca se poate vinde un uscator de bloc fara acordul tuturor proprietariloe din blocul respectiv.Mentionez ca eu am doi pereti comuni cu ... (vezi toată discuția)
Acte proprietate Tenrom Tenrom buna ziua! va rog sa ma lamuriti in privinta urm.: vreau sa cumpar un imobil situat la et.3, iar proprietarul a luat in folosinta si uscatorul aflat la et.4 ... (vezi toată discuția)
Demersuri necesare pentru transformarea uscatoriei in garsoniera stelian_1981 stelian_1981 Buna ziua! Ma numesc Stelian. Sant propietarul unui apartament intr-un bloc situat la etajul 4 din 4. De cand am cumaparat apartamentul am primit cateva ... (vezi toată discuția)