Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura detaliata pentru cumpararea unei spalatorii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura detaliata pentru cumpararea unei spalatorii / uscatorii de bloc

Am promis intr-unul din topicurile forumului ca voi scrie procedura detaliata pentru cumpararea unei uscatorii / spalatorii din cadrul unui bloc.

Pentru o mai mare claritate si pt. usurinta redactarii, voi imparti mesajul in mai multe posturi.

Voi merge pe premisa unui bloc de locuinte, cu mai multe scari, fiecare dintre ele avand uscatoria / spalatoria proprie. Deasemenea, voi presupune ca imobilul in cauza are deschisa o carte funciara la Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara

Etapele sunt urmatoarele:
1. Incheierea cu vecinii de scara a unui antecontract de vanzare cumparare
2. Somarea lor pe calea executorului judecatoresc pentru incheierea contractului propriu-zis
3. Redactarea actiunii
4. Efectuarea expertizei
5. Introducerea actiunii
6. Inscrierea in cartea funciara
Am fost azi la un notar sa intreb si eu despre cumpararea unei uscatorii..mi s-a raspuns ca de la 1 ianuarie nu se mai poate face....
Stie cineva ceva, mai este posibil??? Eventual un contract de concesiune pe mai multi ani???
Mai este valabila procedura de mai sus???
Multumesc!!!