Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, As vrea sa vă întreb dacă în urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, As vrea sa vă întreb dacă în urma decesului tatălui ...

Bună ziua,
As vrea sa vă întreb dacă în urma decesului tatălui meu (acum 4 ani), mama poate face cadastrul pe casa și terenul deținute de ei în mediul rural. Fratele meu locuiește în străinătate și nu este interesat de cadastru.
Cum suntem doar 3 moștenitori - eu, mama și fratele, vă întreb dacă poate face cadastrul pe numele tatălui (decedat) înainte de a demara succesiunea.
Mulțumesc!
raymona neacsu, utilizator
Da, poate.
As mai avea o întrebare: mama va întocmi dosar pt cadastru cu toate actele ei sau are nevoie și de cărțile de identitate ale celorlalți moștenitori (eu și fratele).
Mulțumesc frumos!
Pai dacă documentația cadastrala se va face pe numele tatălui, de ce ar fi nevoie de actele de identitate ale moştenitorilor?
Întreb acest lucru deoarece mama dorește să facă cadastrul pentru casa și terenul de la tara (tata a decedat în 2018).
raymona neacsu, utilizator
Documentația cadastrala se face pe numele proprietarului.
Cine e proprietarul actual? Tata. Atunci se va face pe numele defunctului.