avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, As vrea sa vă întreb dacă în urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, As vrea sa vă întreb dacă în urma decesului tatălui ...

Bună ziua,
As vrea sa vă întreb dacă în urma decesului tatălui meu (acum 4 ani), mama poate face cadastrul pe casa și terenul deținute de ei în mediul rural. Fratele meu locuiește în străinătate și nu este interesat de cadastru.
Cum suntem doar 3 moștenitori - eu, mama și fratele, vă întreb dacă poate face cadastrul pe numele tatălui (decedat) înainte de a demara succesiunea.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 August 2023
raymona neacsu, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:21, 4 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, poate.
As mai avea o întrebare: mama va întocmi dosar pt cadastru cu toate actele ei sau are nevoie și de cărțile de identitate ale celorlalți moștenitori (eu și fratele).
Mulțumesc frumos!
Pai dacă documentația cadastrala se va face pe numele tatălui, de ce ar fi nevoie de actele de identitate ale moştenitorilor?
Întreb acest lucru deoarece mama dorește să facă cadastrul pentru casa și terenul de la tara (tata a decedat în 2018).
Ultima modificare: Vineri, 4 August 2023
raymona neacsu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Documentația cadastrala se face pe numele proprietarului.
Cine e proprietarul actual? Tata. Atunci se va face pe numele defunctului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren din succesiunea pe bunicii de pe tata care traieste, mama si sora traiesc si ele nuc23 nuc23 Cumparare teren din Succesiunea pe bunicii mei, tata, mama, sora traiesc Am imputernicire sa-l reprezint pe tata la dezbaterea succesiunii si partajul ... (vezi toată discuția)
Lmpartire mostenire elena_tc elena_tc Buna ziua! Tatal meu a decedat. Suntem 3 frati si mama este in viata. Pe numele tatalui sunt 3 case. Fiecare dintre frati va lua o casa. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)