Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua. Am un furnizor extern care nu mi-a livrat ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua. Am un furnizor extern care nu mi-a livrat marfa. Am ...

Buna ziua. Am un furnizor extern care nu mi-a livrat marfa. Am solicitat sa mi se restituie plata pe care am facut-o in avans. Mi s-a comunicat ca aceasta restituire se va face dupa 45 zile. Ce pot face? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Bună ziua.

La nivel de principiu nu există vreun motiv pentru a amâna restituirea avansului pentru 45 de zile. Este posibil să reiasă dintr-un contract încheiat cu acesta sau din alte documente cu valoare juridică (dacă există).

Aveți dreptul să-l notificați să vă restituie de îndată avansul plătit împreună cu dobânzi penalizatoare. Sunt mari șanse ca printr-o notificare să obțineți avansul înaintea termenul stabilit arbitrar de către furnizor. Ca regulă, societățile sunt receptive la notificări de acest fel.

Cu considerație,
Laurențiu-Paul POP
Laurențiu-Paul POP, Avocat
Va multumesc domnule avocat, Nu exista nici un contract comercial cu aceasta firma din Grecia.