Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua. Filmarea si fotografierea intr-o institutie ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua. Filmarea si fotografierea intr-o institutie publica ...

Buna ziua. Filmarea si fotografierea intr-o institutie publica este permisa?daca da, conform carui cadru legal?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
nu. o institutie, fie si publica, are un regulament de functionare. interiorul unei institutii publice nu este de domeniu public. prin urmare, doar cu permisiune.
un exemplu banal: fotografiatul intr-un muzeu se face cu acceptul administratiei muzeului, fie ca e contra cost, fie ca e gratis.
Buna seara,

Filmarea/fotografierea dumneavoastra , de catre o terta persoana, poate sa aiba loc doar daca va exprima acordul, in acest sens.

Daca, insa, discutam despre captarea imaginilor de catre camere CCTV , instalate in diverse institutii publice, nu este necesar acordul dumneavoastra, existand un obligatie legala in acest sens.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat