Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensarea in bani a concediului neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensarea in bani a concediului neefectuat

Potrivit art 141 din Codul Muncii: "Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

Avand in vedere ca o salariata a firmei noastre doreste incetarea cim cu 1 februarie 2010 si nu si-a efectuat tot concediul de odihna aferent anului 2009, pot compensa in bani si co neefectuat in 2009, in virtutea faptului ca "Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul."
da!