Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! De 3 ani am probleme în doua dormitoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! De 3 ani am probleme în doua dormitoare cu instalația ...

Bună ziua! De 3 ani am probleme în doua dormitoare cu instalația de incalzire, caloriferele sunt reci. În toată aceasta perioada am plătit căldură pentru tot apartamentul deși am sesizat asociației problema nu s a intervenit motivând ca sunt coloanele incarcate cu apa etc. Se apropie sezonul rece și as vrea sa știu ce sa fac ca să evit încă o iarna în frig și cu întreținerea plătită integral.
Asociatia nu are ce face in apartamentul dumneavoastra.
Caloriferele sunt golite de aer? La cele care au multi ani se intampla asta. Mai ales daca instalatia e golita vara.
Sau poate ca sunt pline de rugina si se formeaza un dop. In acest caz trebuiesc spalate (pe interior).
Chemati un instalator sanitar, de preferat din cei ce lucreaza la centralele termice. Va va rezolva problema.
Cat va costa, nu ma intrebati ca nu pot sti.
Faceti asta inainte de a se incarca coloanele cu apa. Pentru golirea coloanei (daca nu e golita vara) trebuie sa anuntati Asociatia.
Probabil am formulat eu gresit, problema este pe toata coloana respectiva de la parter la ultimul etaj. Am sesizat administrația inclusiv în ședință de bloc dar nu au întreprins nimic pentru verificarea/repararea coloanei respective. Am instalatia sanitara noua complet, atât tevile cât și caloriferele care au și sistem de aerisire. Nu caut cum sa repar eu ceva, caut cum sa fac asociatia sa verifice si sa repare coloanele respective. Mulțumesc mult pentru răspunsul anterior.

DuiliuT a scris:

Asociatia nu are ce face in apartamentul dumneavoastra.
Caloriferele sunt golite de aer? La cele care au multi ani se intampla asta. Mai ales daca instalatia e golita vara.
Sau poate ca sunt pline de rugina si se formeaza un dop. In acest caz trebuiesc spalate (pe interior).
Chemati un instalator sanitar, de preferat din cei ce lucreaza la centralele termice. Va va rezolva problema.
Cat va costa, nu ma intrebati ca nu pot sti.
Faceti asta inainte de a se incarca coloanele cu apa. Pentru golirea coloanei (daca nu e golita vara) trebuie sa anuntati Asociatia.

Daca este vorba despre infrastructura parte comuna responsabil este asociatia de proprietari care in conformitate cu disp L nr 196/2018 detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii
Motivatia invocata de asociatie ca nu se poate interveni pentru ca instalatia este incarcata cu apa este puerila...in situatii speciale se poate interveni inchizand fie vana alimentare coloana sau scara
Sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca va confruntati cu dezinteres din partea asociatiei de proprietari sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Succes !