Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire. Matusa mea s-a castorit acum cinci sau sase ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire. Matusa mea s-a castorit acum cinci sau sase ani cu ...

Mostenire.

Matusa mea s-a castorit acum cinci sau sase ani cu un individ. La vremea respectiva, tatal ei, respectiv bunicul meu a avut o ultima dorinta si anume ca respectiva casa unde a trait sa imi revina mie. Succesiunea a fost facuta dupa decesul acestuia si probabil si alte proceduri. Problema o reprezinta sotul matusii mele, respectivul isi facuse filme in cap probabil ca dupa moartea bunicului meu o sa faca bani din casa asta. Intr-o discutie telefonica avuta cu mama mea ii sugera acesteia sa imi ceara o chirie ori sa mergem toti la notar sa facem un contract de inchiriere. Zilele trecute ii reprosa mamei mele ca defapt noi trei ( eu, mama si prietenul meu) am avut un plan sa venim aici sa ii luam dreptul. Intrebarea mea este in caz de divort, respectivul are vreun drept ? Sau daca in timpul asta ii vine nebunia ma poate scoate din casa cu forta? Din ce stiu mama si sora ei sunt singurele mostenitoare. Va multumesc, iar daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.
Cat timp trăiește mătușa, nu are niciun drept. Bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii, iar în caz de divorț, nu se împart.
Dacă mătușa decedează înaintea soțului, acesta o va moșteni în calitate de soț supraviețuitor si va dobândi o cotă parte.
Cel mai bine este ca mama și mătușa sa sisteze starea de indiviziune și sa împartă bunurile ramase după bunic.
Multumesc pentru raspuns.