Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Avem mostenire de pe matusa un apartament in bucuresti sunt 3 mostenitori de la 2 surori.Au trecut 2 ani de la decesul prop apartamentului.Cum putem optine mostenirea unde prin justitie sau notariat?Care sunt actele necesare pt a dovedi mostenirea Unde se pot face actele?Actele se pot face neaparat in bucuresti?
buna ziua!
succesiunea se dezbate la bnp/instanta de la ultimul domiciliul al defunctului.
veti avea deplatit impozit catre stat de 1% din valoarea masei succesorale cf prevederilor codului fiscal.
-certificat de deces;
-acte de stare civila care sa ateste legatura de rudenie cu defunctul
acte de proprietate.
succesorii pot proceda la dezbaterea succesorala pe cale notariala , daca exista intelegere in acest sens. in caz contrar se vor adresa instantei de judecata.